Rodzaje działek w Polsce
Działką powszechnie określa się teren, na którym znajduje się obiekt mieszkalny. Okazuje się jednak, że wyróżnia się więcej typów gruntów – i nie na wszystkich można wybudować dom. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje działek w Polsce i na których z nich można się wybudować.
Co to jest działka?
Działką nazywamy fragment ziemi o konkretnym przeznaczeniu. W zależności od rodzaju może to być teren wyznaczony np. pod budowę, uprawę czy zalesienie. Dokumentem, który określa rodzaje działek, przeznaczenie i warunki zabudowy konkretnego gruntu, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
Jeszcze przed kupnem konkretnej działki pod budowę domu warto zapoznać się z tym dokumentem oraz sprawdzić, do jakich celów przeznaczony jest teren i czy istnieje możliwość ewentualnego przekształcenia go w działkę budowlaną.
Działka budowlana
Jednym z najpopularniejszych rodzajów działek w Polsce jest działka budowlana. To teren przeznaczony pod budowę bądź dostępna przestrzeń powstała po wyburzeniu budynku. Działka budowlana może być przeznaczona pod zabudowę zarówno domów jednorodzinnych, jak i osiedli mieszkaniowych, a także obiektów użyteczności publicznej bądź budynków handlowych.
W zależności od konkretnego przeznaczenia działki jej zakupu może dokonać osoba prywatna, firma, instytucja publiczna bądź deweloper budowlany.
Działka siedliskowa
Działką siedliskową określa się teren przeznaczony pod zabudowę zagrodową, czyli taką związaną z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Na takiej działce możliwa jest budowa innych obiektów, niż typowo mieszkalnych, takich jak budynki:
- gospodarcze,
- inwentarskie,
- hodowlane,
Prawo do postawienia domu na działce siedliskowej mają wyłącznie rolnicy prowadzące dane gospodarstwo. Nie jest to zatem typowa działka budowlana.
Działka rekreacyjna
Jak sama nazwa wskazuje, działka rekreacyjna jest przeznaczona do wypoczynku. Grunt znajduje się zazwyczaj na Rodzinnych Ogródkach Działkowych (ROD) należących do Polskiego Związku Działkowców (PZD). Według polskiego prawa działka rekreacyjna nie może służyć do budowy całorocznego domu, zamieszkania ani prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej wybieraną możliwością jest budowa domku letniskowego do wypoczynku i rekreacji.
Działka leśna
Działką leśną określa się grunt pokryty roślinnością. Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych wskazuje, że na działce leśnej nie można wybudować domu mieszkalnego. Istnieje jednak sposób na to, żeby postawić wymarzony obiekt budowlany na terenie lasu – należy postarać się o wydanie decyzji o przekształcenie lasu na działkę budowlaną. Standardowo odradza się jednak takiej praktyki, ponieważ szanse na wydanie pozytywnej decyzji jest niewielka, a koszty związane z całą procedurą – wysokie. W tej kwestii warto zwrócić się do specjalistów z zakresu prawa nieruchomości.
Działka inwestycyjna
Inwestorzy poszukujący terenów na cele inwestycyjno-przemysłowe powinni poszukiwać działek inwestycyjnych, do których zaliczają się 2 typy gruntów:
- działka usługowa,
- działka przemysłowa.
W praktyce oznacza to, że na działce inwestycyjnej buduje się magazyny czy biurowce. Ze względu na ryzyko negatywnego wpływania na środowisko, takie działki zlokalizowane są zazwyczaj na obrzeżach miasta.
Działka rolno-budowlana
Mieszany status działki rolno-budowlanej wynika z tego, że teren składa się zarówno z części rolnej, jak i budowlanej. Chcąc wybudować dom na takiej działce, należy udać się do odpowiednich instytucji (zazwyczaj do urzędu gminy) oraz uzyskać informacje o tym, czy możliwe jest wybudowanie obiektu mieszkalnego na takim typie działki. Często zdarza się tak, że na takim gruncie dopuszczalne jest wybudowanie domu (na specjalnych warunkach).
Działka rzemieślnicza
Choć definicja działki rzemieślniczej nie jest ściśle określona w przepisach, to powszechnie przyjęło się, że jest to teren pod zabudowę usługową. Można zaliczyć ją zatem do rodzaju działek inwestycyjnych.
Oznaczenie działek
Zgodnie z wyżej wymienionymi rodzajami działek w Polsce – w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów można znaleźć symbole oznaczające konkretny typ terenu. Najczęściej można spotkać się z takimi oznaczeniami:
- B – działki budowlane
- Bz – działki rekreacyjne
- Ls – działki leśne
- Ba, Bi, Bp, P – działki inwestycyjne/przemysłowe
- U – działki usługowe
- R, RM, RU – działki rolne
Znajomość podstawowego podziału działek gruntowych to pierwszy krok w planowaniu inwestycji. Konkretne rodzaje działek i ich przeznaczenie to pierwsza informacja, którą należy zweryfikować przed zakupem gruntu. Dzięki temu można uniknąć późniejszych ewentualnych problemów z brakiem możliwości wybudowania obiektu mieszkalnego na terenie zakupionej działki.