Urządzanie mieszkania – co może dla nas zrobić architekt wnętrz?
Kupując lub remontując mieszkanie, warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który po zapoznaniu się z naszymi oczekiwaniami i stylem życia pomoże nam wybrać rozwiązania funkcjonalne, atrakcyjne i dopasowane do indywidualnych potrzeb. Umiejętnie bazując na naszych potrzebach, stworzy oryginalny projekt wnętrza, niebędący prostym powieleniem aktualnych trendów.
Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?
Architekt wnętrz – zgodnie z naszym życzeniem – może uczynić mieszkanie przestronnym i rodzinnym, sprzyjającym aktywnemu spędzaniu czasu albo idealnym do przyjmowania gości. Jego zadaniem jest wzięcie pod uwagę aspektów technicznych i finansowych projektu wnętrza, a następnie przeniesienie naszych marzeń na realny grunt.
Urządzanie mieszkania jest dziedziną, która wymaga od architekta wiedzy technicznej, znajomości zagadnień z zakresu architektury i najnowszych trendów wnętrzarskich. Do projektowania wnętrz nie wystarczą studia na wyższej uczelni. Potrzebne jest ciągłe poszerzanie kompetencji – architekt wnętrz kończy specjalne kursy, monitoruje najnowsze trendy, odwiedza targi i wystawy.
Zakres usług architekta wnętrz
Architekt wnętrz zajmuje się nie tylko wykonaniem planu architektonicznego, projektem kuchni czy aranżacją przy remoncie łazienki. W zakresie jego usług często znajdują się również:
*wykonanie projektu wnętrza całego mieszkania,
*planowanie instalacji elektrycznych,
*urządzanie wnętrz biur,
*negocjacja cen u dostawcy materiałów,
*wybór detali, tj. tkanin, oświetlenia, mebli,
*koordynacja prac wykonawców i dostawców,
*wstępna wizualizacja wnętrz,
*nadzór wykonywanych prac aż do zakończenia budowy.
Warto pamiętać, że dekorator czy projektant nie są architektami wnętrz, ale w odwrotną stronę wszystkie te funkcje mogą się pokrywać. Architekt bowiem, oprócz wiedzy pozwalającej na ergonomiczną aranżację wnętrz, często do zaoferowania ma znacznie więcej. Odpowiednio wykształcony fachowiec spełnia rolę projektanta wnętrz i dekoratora, samemu urządzając mieszkanie, dobierając dodatki, komponując faktury i kolory.
Zakup mieszkania i remont z architektem wnętrz
Zatrudniając projektanta wnętrz jeszcze przed zakupem mieszkania lub rozpoczęciem remontu, mamy szansę na dopasowanie stylu i układu pomieszczeń do naszych potrzeb. Architekt wnętrz, który będzie znał nasze oczekiwania i zwyczaje, pomoże nam znaleźć miejsce, w którym od razu poczujemy się jak w domu. Jeśli planujemy kupno mieszkania do remontu, wykona dla nas analizę jego potencjału i określi nakład potrzebnej pracy. Architekt wnętrz zwróci też uwagę na kwestie, o których często nie zdajemy sobie sprawy, np. krzywe ściany.
W przypadku, gdy mamy już własny dom lub mieszkanie, architekt wnętrz stworzy dokładny program remontu, przyspieszając tym samym czas jego rozpoczęcia. W razie konieczności wskaże ściany do zburzenia i pomieszczenia, które warto podzielić, by rozbić mieszkanie na wygodne strefy.
Współpraca z architektem wnętrz
W dużej mierze to meble i detale decydują o ostatecznym wizerunku mieszkania, dlatego projektant wnętrz wypełnia puste pomieszczenia sprzętami, które tworzą odpowiedni klimat. Ważne są materiały wykończeniowe i kolory sprzętów oraz dodatków, a szczególnie te, użyte do malowania ścian. Powinny one być dopasowane do wielkości i charakteru wnętrza. Musimy mieć jednak pewność, że poza stylem zgadzamy się z fachowcem również w innych kwestiach, takich jak producent i cena.
Urządzanie mieszkania to nie tylko planowanie układu pomieszczeń i dobór mebli, ale również kompozycja ozdób czy dodatków. Do tego dochodzi funkcjonalne określenie miejsca montażu sprzętu AGD w kuchni, a także białego montażu w łazience. Już samo oświetlenie potrafi zmienić wnętrze nie do poznania. Możemy więc zwrócić się do architekta wnętrz z prośbą o zaprojektowanie oświetlenia. Fachowiec stworzy nastrój zarówno światłem dziennym, jak i sztucznym, wprowadzając do mieszkania ład i harmonię.
Architekt wnętrz wykona dla nas wstępną wizualizację kuchni, łazienki czy salonu po remoncie. Układ aranżacyjny, stanowiący kompromis między naszymi oczekiwaniami a umiejętnościami projektanta wnętrz, jest często najważniejszym etapem współpracy. Wizualizacja pomaga nam wyobrazić sobie to, co na szkicu wygląda jak czarna magia.
Ile kosztuje zatrudnienie architekta wnętrz?
Koszty wynajęcia projektanta wnętrz zależą od zakresu jego prac oraz metrażu budynku. Podczas szukania architekta wnętrz często popełnianym błędem jest przyjęcie ceny jako głównego kryterium. W takim wypadku skąpstwo może nas słono kosztować. Jeśli decyzja będzie nieprzemyślana, konsekwencje będą towarzyszyć nam przez długie lata.
Co ciekawe, wynajęcie projektanta wnętrz może okazać się oszczędnością pieniędzy i czasu. Fachowiec przejmuje na siebie odpowiedzialność za realizację projektu i daje nam gwarancję, że wykonany zostanie na czas. Remont pozbawiony nadzoru profesjonalisty skutkuje kosztownymi, przeciągającymi się w nieskonczoność poprawkami.
Architekci wnętrz dodatkowo znają aktualną ofertę producentów i na bieżąco są informowani o nowościach firmowych. Orientują się w cenach poszczególnych elementów wystroju wnętrza, takich jak meble, ceramika i farby. Projektant wnętrz, dzięki rozległym kontaktom w branży oraz licznym zniżkom w sklepach, jest w stanie operować budżetem na naszą korzyść.
Jak szukać architekta wnętrz?
Fachowców najczęściej szukamy w internecie albo pytamy o nich znajomych. Jeśli decydujemy się na wynajęcie architekta wnętrz, zawsze powinniśmy dokładnie przeanalizować jego portfolio – zdecydowana większość prezentuje na swojej stronie wcześniejsze realizacje.
Niemniej ważne jest pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz. Podczas rozmowy możemy zweryfikować, czy potrafi wsłuchać się w nasze potrzeby i oczekiwania, czy tylko reklamuje swoje umiejętności. Przy architekcie powinniśmy się czuć swobodnie, by mieć odwagę zgłaszać własne pomysły i inspiracje, które sprawią, że w przyszłym domu poczujemy się komfortowo.
Warto zdawać sobie sprawę, że na rynku coraz więcej jest samozwańczych architektów wnętrz. Przyciągają klientów obniżonymi stawkami, ale zazwyczaj brakuje im stosownych uprawnień i nie mają do zaoferowania niczego poza ładną wizualizacją. Tacy domorośli projektanci wnętrz plagiatują cudze pomysły, wcześniej aranżując jedynie mieszkanie własne i koleżanki. Dobrze więc poprosić potencjalnego architekta wnętrz o kontakt do jego dotychczasowych klientów.
Próbując samodzielnie zaplanować projekt wnętrza, wydłużamy czas przygotowań do remontu i narażamy się na niezadowolenie z efektu końcowego. Mieszkania urządzane przez architektów wnętrz są zawsze spójne i dopracowane, co istotnie wpływa na komfort i samopoczucie domowników.
Jesteś zainteresowany projektem wnętrza? Sprawdź oferty architektów wnętrz na Fixly!
1 thought on “Urządzanie mieszkania – co może dla nas zrobić architekt wnętrz?”
Comments are closed.
Aranżacje naszego pierwszego mieszkania wykonała nam pracownia Architetto z Warszawy i absolutnie nie żałujemy tej decyzji. Mamy dokładnie takie mieszkanie, jak chcieliśmy – nowoczesne i bardzo funkcjonalne, spójne. Uwielbiamy w nim przebywać, nasi znajomi i rodzina również ciągle nam mówią, że mamy bardzo przytulne i piękne mieszkanie 🙂