Zewnętrzne dekoracje domu na święta Bożego Narodzenia
Święta coraz bliżej, dlatego już teraz warto podkreślić wyjątkowość tego czasu i zadbać o przykuwającą wzrok bożonarodzeniową dekorację domu i ogrodu. Do wyboru mamy m.in. zewnętrzne lampki, migoczące kurtyny świetlne, projektory laserowe lub sztuczne girlandy świerkowe, które akcentują grudniową atmosferę.
Świąteczne dekoracje do użytku zewnętrznego
Zanim zabierzemy się do świątecznego dekorowania domu, warto zadbać o bezpieczeństwo. Dlatego podczas zakupu świetlówek LED, lampek lub innych urządzeń działających na prąd, należy dokładnie sprawdzić, czy wybrane ozdoby są przeznaczone do użytku zewnętrznego.
Udekorowanie ogrodu zwykłymi lampkami choinkowymi może doprowadzić do spięcia i stanowić poważne zagrożenie, dlatego nie warto ryzykować. Zewnętrzne sznury świetlne są nieco droższe, ale posiadają dodatkowe zabezpieczenia i izolacje, które chronią przed dostaniem się do środka drobinek wody. Dzięki temu mamy pewność, że mogą być wystawione na działanie deszczu i śniegu.
Plusem zakupu hermetycznych (izolowanych) lampek zewnętrznych jest to, że mogą być one również stosowane wewnątrz pomieszczeń. Dlatego w przypadku nadmiaru dekoracji, bez problemu możemy je wykorzystać w salonie jako element ozdobny ściany lub choinki.
Klasa szczelności, czyli IP
Kupując jakikolwiek sprzęt do użytku zewnętrznego, warto zwrócić uwagę na współczynnik ochrony, czyli tzw. IP (Index of Protection), który składa się z dwóch cyfr (np. IP67). Pierwsza liczba informuje nas o ochronie przed ciałami stałymi (np. kurz) zaś druga – przed cieczami.
W przypadku lampek LED zewnętrznych, którymi chcemy udekorować dom, wystarczającą ochroną jest klasa IP44 lub. W przypadku chęci ozdabiania wolnostojących choinek ogrodowych – IP65, które są zaprojektowane z myślą o pracy w trudnych warunkach (np. wilgotna łazienka o wysokim ryzyku zachlapania, podwórko). Natomiast kiedy zależy nam na całkowitej szczelności (zanurzanie w wodzie), warto się zdecydować na IP67 lub IP68.
Projektory
Czy oświetlenie świąteczne domu może być płynną wizualizacją? Oczywiście! Coraz modniejsze są projektory laserowe, które rzucają obraz na elewację domu. Ruchome śnieżynki, bałwanki lub gwiazdki nie tylko rozświetlą ścianę, ale również nadadzą całości ciekawego klimatu.
Projektory ogrodowe wykorzystujące technikę laserową mogą być sterowane za pomocą dołączonego pilota. Co ważne, są odporne na śnieg, mróz oraz deszcz. Wiele modeli posiada również czujnik zmierzchu, który zapobiega nadmiernemu zużyciu energii elektrycznej.
Przed zakupem projektora ogrodowego warto sprawdzić jego parametry, tj. pobór prądu, moc lasera, zasięg pilota (ważne, aby móc sterować urządzeniem z domu), zakres ruchu główki, temperaturę pracy oraz żywotność.
Dekoracyjne światełka LED
Na rynku znajduje się wiele produktów do świątecznego oświetlenia domu na zewnątrz, które idealnie nadają się do stworzenia ciekawej grudniowej aranżacji. Mogą być jednokolorowe (np. żółte, niebieskie lub białe) lub wielokolorowe z możliwością ustawienia preferowanego trybu zmiany barwy.
Jeśli obawiamy się wysokiego rachunku za wykorzystaną energię elektryczną w trakcie okresu świątecznego, warto zdecydować się na modele LED. Są one nie tylko energooszczędne (pobierają znikomą ilość prądu), ale również posiadają czujniki zmierzchu. Dzięki temu automatycznie włączają się, gdy zapada zmrok i wyłączają, kiedy na dworze robi się jasno.
Lampki LED są dostępne w wielu wariantach, m.in.:
- sople – długie, zwisające patyczki świetlne przypominające sople są również bardzo efektowną ozdobą domu (np. nad gankiem lub drzwiami) czy ogrodu (zawieszone na drzewku). Sople, z uwagi na ich liczbę w opakowaniuadają się do dekoracji całej elewacji, ale z powodzeniem ozdobimy nimi np. balkon lub okna;
- węże LED – minimalistyczne węże LED niezmiennie cieszą się wysoką popularnością. Zaznaczają wyraźny kształt bryły domu, ale nadają się także do tworzenia świątecznych napisów, kształtów (np. renifera) oraz podkreślenia alejki prowadzącej do drzwi. Nie emitują rozproszonego światła jak np. sznury lub kurtyny, ale są dostępne modele o różnym zagęszczeniu diod, dzięki czemu możemy uzyskać zróżnicowane efekty;
- sznury świetlne – są giętkie, dzięki czemu łatwo je formować oraz dostępne w różnych wariantach długości, np. 5,10 lub nawet 70 metrów. Posiadają możliwość przedłużenia, dlatego bez przeszkód możemy ozdobić nimi cały dom. Podczas zakupu warto zwracać uwagę na zagęszczenie, czyli liczbę diod w sznurze. Dla 35 metrów łańcucha optymalną ilością jest 500 punktów świetlnych, dzięki czemu całość wygląda bardzo efektownie i estetycznie;
- kurtyny świetlne – jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu miękkości i delikatności, kurtyny świetlne będą idealną dekoracją naszego domu. Wiszące na dachu migoczące punkty tworzą ciekawy efekt wizualny. Możemy je zastosować w zasadzie wszędzie: na dachu, oknach, ogrodzeniu i drzewkach, jednak nie sprawdzą się przy kompozycjach pionowych;
- nitki – ciekawe rozwiązanie, które pozwala na stworzenie np. świetlnych zasłon w oknach. Po świętach możemy je wykorzystać do oświetlenia sufitu w salonie, dzięki czemu uzyskamy dekorację w stylu glamour.
Inne pomysły na ozdoby świąteczne domu i ogrodu
Oprócz akcesoriów świetlnych, ciekawym pomysłem – zwłaszcza na dekorację ogrodzenia i drzwi – mogą być także zielone girlandy przypominające świerkowe łańcuchy. Warto również pamiętać o klasycznym wianku na drzwi, który można kupić lub wykonać samodzielnie, np. z żywych gałązek drzewa iglastego, suszonych pomarańczy oraz czerwonych owoców ostrokrzewu.
Samodzielne tworzenie ozdób świątecznych do ogrodu nie tylko sprawia dużo satysfakcji i rozwija zdolności manualne. Jest również dobrym pomysłem na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. Dodatkowo, wykorzystując naturalne materiały, np. lniany sznurek, suszone owoce lub zebrane wcześniej szyszki, możemy stworzyć piękne kompozycje ekologiczne. Ciekawą opcją są również ozdoby z recyklingu, np. choinki z butelek.