Instalacja fotowoltaiczna – co musisz o niej wiedzieć?
Koszty budowy domowej mini elektrowni słonecznej z roku na rok spadają. Obecnie szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna powinna zwrócić się już po 7-10 latach, a przewidywany czas jej działania to co najmniej 20 lat. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób jest zainteresowanych korzystaniem z energii słonecznej.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Panele fotowoltaiczne to systemy pojedynczych ogniw zbudowanych z krzemu, który pełni rolę półprzewodnika. Pochłania promienie słoneczne, zmusza elektrony do ruchu i w konsekwencji – umożliwia zamianę energii słonecznej w elektryczną. Krzemowe ogniwa są połączone w moduły, pokryte powłoką antyrefleksyjną i hartowaną szybą. Instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w falownik, który zamienia prąd stały w prąd zmienny i jest najważniejszą częścią systemu. Od rodzaju zamontowanego falownika zależy typ instalacji. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy: on-grid i off-grid.
System on-grid
W systemie typu on-grid instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do sieci energetycznej. Nie wymaga więc akumulatora, a nadwyżki, które produkuje oddawane są do sieci. Korzysta na tym klient, gdyż oddany nadmiar można odliczyć od rachunku za energię. Jeśli z kolei potrzeba więcej prądu niż aktualnie instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować, to pobiera ją z sieci. Zakład energetyczny dostarcza licznik dwukierunkowy, który zlicza bilans sprzedanej i zakupionej energii. Wadą tego rozwiązania jest zależności od sieci energetycznej – w przypadku awarii system przestaje działać.
System off-grid
Instalacje off-grid są niezależne od sieci energetycznej. Potrzebne są zatem akumulatory, które będą gromadziły niewykorzystany nadmiar energii. Należy pamiętać, że tak zgromadzonej energii nie można później sprzedać. To rozwiązanie wydaje się doskonałe, ponieważ klient jest całkowicie niezależny od sieci energetycznej. Trzeba go jednak uświadomić, że za instalację typu off-grid zapłaci znacznie więcej. Dlatego w typowym domu jednorodzinnym lepiej korzystać z instalacji on-grid i sprzedawać prąd do sieci.
Gdzie najlepiej zamontować panele?
To mit, że panele działają wyłącznie podczas słonecznych dni. Jednak przy polskich szerokościach geograficznych maksymalnie wykorzystają swój potencjał skierowane w kierunku południowym. Oczywiście, należy unikać miejsc zacienionych przez drzewa lub sąsiednie budynki. Cień nawet na fragmencie instalacji może wpływać na pracę całego szeregu.
Czy to się opłaca?
W zależności od oczekiwanej mocy i jakości komponentów, instalacja kosztuje od 18 000 do prawie 60 000 zł. Jak szacują eksperci, wydatek ten jednak powinien się opłacić. Przy obecnych cenach prądu inwestycja planowana na 20 lat może zwrócić się już po 7, maksymalnie 10 latach użytkowania.