Usługa dla stolarza: drewniany blat kuchenny
Choć drewno dobrze wygląda w niemal każdym wnętrzu, do niedawna rzadko wykorzystywane było do produkcji kuchennych blatów. Głównym przeciwwskazaniem była oczywiście woda, która potrafi wywołać w drewnie nieodwracalne szkody. Odpowiednie powłoki ochronne i wyselekcjonowane gatunki drewna mogą jednak sprawdzić, że będzie ono świetnym materiałem na kuchenny blat.
Dlaczego klienci wybierają drewniany blat do kuchni?
O zaletach drewna można pisać długo. Ten naturalny materiał nigdy nie wyjdzie z mody, pasuje do niemal każdego wnętrza, a jego obróbka jest stosunkowo łatwa. Dobry stolarz jest w stanie uzyskać dowolny kształt drewnianego blatu, co daje z kolei duże możliwości aranżacyjne. Drewno jest także po prostu przyjemne w użytkowaniu i milsze w dotyku niż np. kamień, co nie jest bez znaczenia dla osób, które lubią spędzać czas w kuchni. Przy okazji cechuje się dużą odpornością na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
Konserwacja drewnianego blatu kuchennego
Tak wrażliwy na wilgoć materiał wymaga w kuchennym zastosowaniu specjalnego potraktowania. Blat taki powinien być zabezpieczony powłokami ochronnymi, a także odpowiednio pielęgnowany i konserwowany.
Nie bez znaczenia jest także rodzaj użytego drewna. Do produkcji blatu nada się świetnie drewno egzotyczne. Jest bardzo trwałe, zawiera też sporo wpływających na wytrzymałość naturalnych składników, takich jak kwas krzemowy czy olejki. Wśród najczęściej polecanych przez fachowców gatunków są tek, merbau, palisander, iroko, akacja azjatycka oraz tauari. Z oczywistych powodów nie są one jednak najtańsze.
Rozwiązaniem może być więc wybór drewna krajowego. Na blat kuchenny nada się m. in. dąb, buk, jesion, brzoza, jawor, czereśnia lub akacja parzona.
Wykorzystując odpowiednie gatunki i zapewniając fachowe zabezpieczenie drewna przed wilgocią, można osiągnąć zatem znakomity efekt na długie lata. A gdy nawet blat będzie wymagał renowacji – po starciu zewnętrznych powłok można zalakierować go ponownie i dać mu drugie życie.