Pomysły na zagospodarowanie poddasza
Pomieszczenia na poddaszu mają nietuzinkowy i klimatyczny wygląd. Widoczne elementy konstrukcyjne – skosy oraz fragmenty więźby dachowej – nadają wnętrzom oryginalność i mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Adaptacja poddasza zależy od warunków technicznych mieszkania. Poddasze zagospodarować można na przykład jako: sypialnię, pokój dzienny lub garderobę.
W adaptacji poddasza ważną kwestią są schody. Ich kierunek powinien odpowiadać spadkom połaci. Najlepiej, aby wyższy bieg schodów był równoległy w stosunku do skosów. Zwiększy to komfort chodzenia po klatce schodowej i zapobiegnie uderzaniu głową o sufit.
Na użytkowym poddaszu niezmiernie ważne jest dokładne zamontowanie okien (zwłaszcza połaciowych – dachowych) oraz dokładne i staranne ocieplenie poddasza. Ocieplenie dachu można wykonać styropianem, pianką poliuretanową lub najpowszechniejszą wełną mineralną. Ważne jest też odpowiednie ułożenie folii i membran dachowych, które zapewnią właściwą izolację i wentylację ocieplenia poddasza. Efekt tej pracy będzie miał wpływ nie tylko na komfort cieplny, ale także rachunki za ogrzewanie (lub chłodzenie latem), więc warto przekonać klienta do najlepszego rozwiązania.
Sypialnia na poddaszu – sposób na wydzielenie strefy dziennej i nocnej
Sypialnia to pomieszczenie łatwe do zaaranżowania i wymaga mniejszego nakładu finansowego niż chociażby łazienka. Zaletą takiego układu pomieszczeń jest możliwość wydzielenia w domu dwóch stref: dziennej, w dolnej części budynku oraz prywatnej i dostępnej głównie dla domowników, strefy nocnej na poddaszu. Innym argumentem przemawiającym za adaptacją strychu lub poddasza na pokój nocny jest fakt, iż jest to najlepiej wyciszona część domu, co zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi. Decydując się na takie rozwiązanie, zwróć uwagę na okna dachowe – aby łóżko sypialniane nie znajdowało się centralnie tuż pod oknem. Dzięki temu nawet intensywne opady deszczu nie będą wybudzać domowników ze snu.
Przestronny i urokliwy pokój na poddaszu
Nieużytkowany pokój na strychu może być łatwym do urządzenia salonem. Sofy, fotele, niewielkie szafki RTV i komody są ustawne i będą dobrze prezentować się w najwyższej kondygnacji budynku. Skosy w takim pomieszczeniu będą dodatkowym walorem estetycznym, który w ciekawy sposób można pomalować lub okleić tapetą w modnych florystycznych lub graficznych motywach. Jeżeli klient planuje urządzić na strychu lub poddaszu często użytkowany pokój, zwróć szczególną uwagę na ocieplenie poddasza – o czym wspomnieliśmy na wstępie. W ten sposób nie tylko pomożesz uniknąć dużych strat ciepła (a latem nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia), ale również zabezpieczysz skosy i ściany przed przemarzaniem, wnikaniem wilgoci i wyciszysz górne partie budynku.
Garderoba – propozycja dla mało ustawnych wnętrz
Adaptacja poddasza, które ma wyjątkowo dużo skosów, a dodatkowo jest niewielkich rozmiarów, to pomysł na ciekawą i funkcjonalną garderobę. Można w niej zrobić meble na wymiar, dzięki czemu zagospodarowane zostaną wszelkie szczeliny i wnęki. To sprytny sposób na wykorzystanie trudnej do adaptacji przestrzeni.
Niezależnie od tego jakie rozwiązanie doradzisz swojemu klientowi pamiętaj, że poddasze to przestrzeń trudna, ale z ogromnym potencjałem. Jeśli wykażesz się przy jego adaptacji, Twoje szanse na kolejne zlecenie w danym domu znacznie wzrosną.