Koszt remontu mieszkania – jak go oszacować?
Dobrze zaplanowany remont jest podstawą naszego spokoju psychicznego i finansowego, dlatego decydując się na odświeżenie mieszkania, warto zadbać o dokładne oszacowanie kosztów. Oczywiście, nie zawsze można wszystko przewidzieć, ale istnieją sprawdzone sposoby na to, aby wstępnie obliczyć łączną wartość remontu z podziałem na poszczególne etapy.
Remont pod kontrolą, czyli dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta?
Złośliwi twierdzą, że “remont prędzej wykończy nas, niż my jego”. I choć brzmi to zabawnie, dostrzegamy w tym wiele gorzkiej prawdy. Brak koncepcji, kosztorysu oraz odpowiedniego budżetu na tzw. “start” sprawia, że prace rozciągają się nawet na kilka lat, zaś ich końca nie widać.
Aby nie stać się ofiarą remontowego koszmaru, należy pamiętać o tym, że podjęcie decyzji o odświeżeniu mieszkania powinno być poprzedzone oszacowaniem zakresu prac, jakie chcemy wykonać. Pamiętajmy, że wyobrażenia a rzeczywistość to zupełnie dwie różne kwestie i nie zawsze to, co wydaje nam się dobre, będzie finansowo opłacalne. Jeśli zamierzamy ingerować np. w rozkład całego mieszkania, zburzyć ścianę lub powiększyć łazienkę, może być konieczny kontakt ze specjalistą. Architekt zweryfikuje realność naszych marzeń i podpowie, czy będą one dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem.
Kosztorys – podstawa pracy, która zapewni spokój finansowy
Remont mieszkania bez kosztorysu i koncepcji działania może być gwoździem do finansowej trumny, ponieważ wprowadza nas w stan niepewności i niepokoju. Ustalenie z wykonawcą budżetu na konkretne etapy prac oraz jego części składowe (np. wiercenie otworów, demontaż i montaż kontaktów) pozwala nam zachować kontrolę i swobodnie operować dostępnymi środkami pieniężnymi.
Równie istotne jest zapoznanie się z cenami materiałów, które będą nam potrzebne do wykończenia remontu. Oprócz farby, nowego grzejnika lub płytek podłogowych, niezbędne są również zaprawy, kleje, taśmy oraz inne akcesoria budowlane. Jednak pamiętajmy, że nie o wszystko musimy zadbać we własnym zakresie. Profesjonalne firmy, z którymi podpiszemy umowę na usługi remontowe, często pracują na własnych materiałach i preparatach, dzięki czemu płacimy tylko za to, co zostanie zużyte. Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku, gdy np. konieczne jest zaszpachlowanie małej dziury w ścianie.
Roboczogodziny, sztuki i metry – co wchodzi w skład kosztorysu?
Profesjonalny kosztorys remontu mieszkania zawiera pełną specyfikację kosztów związanych z danymi etapami prac. W zależności od zakresu prac, może być ogólny lub bardziej szczegółowy. W przypadku remontów mieszkań osób indywidualnych zwykle jest on szkicem, w którym znajdziemy informacje dotyczące np. ceny za montaż 1 sztuki gniazdka elektrycznego lub położenia glazury (podawane w m²).
W przypadku bardziej szczegółowych kosztorysów znajdziemy zużycie nakładów RMS:
- R – nakłady pracy związane z wykonywaniem robocizny, a więc konkretnych czynności, np. układanie paneli lub wyburzenie ściany. Jako jednostkę miary kosztów robocizny uznaje się roboczogodzinę (r-g) lub wykonane punkty/mb/mkw;
- M – koszty zużytych materiałów, w tym np. gwoździ, masy szpachlowej, folii zabezpieczającej, itp;
- S – eksploatacja sprzętu (np. wiertarki) jest wyrażana jako “S”, a jej zużycie mierzone jest jako motogodzina (mtg).
To, jak bardzo szczegółowy będzie kosztorys naszego remontu, jest zależne od sposobu pracy i umowy z firmą wykonawczą. W niektórych przypadkach bardziej opłacalne może okazać się rozliczanie na podstawie wyrobionych roboczogodzin, zaś w innych – konkretnych prac.
Kalkulacje kosztów remontów mieszkania opiera się najczęściej na katalogach KNR (Katalogi Nakładów Rzeczowych) i ich modyfikacjach, np. KNNR, KSNR itd.
Przykładowy koszt remontu łazienki
Łazienka jest trudnym miejscem jeśli chodzi o remonty. Wymaga zastosowania materiałów o wyższej odporności na wilgoć. Wszelkie błędy montażowe lub nieszczelności mogą w ciągu kilku lat doprowadzić do poważnych uszkodzeń lub rozwoju pleśni i grzybów, co również wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych prac remontowych.
Przyjmując, że łazienka ma 10m² (wys. 250 cm, szer. 250 cm, dł. 400 cm), a w skład prac wchodzić będzie:
- wymiana armatury (w tym wanny),
- położenie nowych kafelek podłogowych i ściennych (wraz z fugowaniem),
- wymiana punktów hydraulicznych (bateria umywalkowa i wannowa),
- montaż grzejnika,
przykładowy kosztorys remontu łazienki (z uśrednionymi cenami za poszczególne prace) mógłby wyglądać następująco:
Do kosztu prac wykonawczych, czyli 4 353,80 złotych, należy również doliczyć ceny materiałów i elementów wyposażenia.
W przypadku wersji ekonomicznej z efektowną wanną wolnostojącą, koszt zakupu materiałów mógłby wynieść:
Koszt remontu pozostałej części mieszkania
Koszt remontu mieszkania jest zależny od wielu czynników, takich jak:
- wielkość mieszkania;
- województwo;
- zastosowane materiały;
- poziom skomplikowania prac;
- stan ogólny mieszkania.
Zakładając, że nasze mieszkanie wymaga jedynie odświeżenia (czyli pomalowania ścian, zakupu nowych mebli, położenia paneli oraz płytek), możemy oszacować koszty remontu poszczególnych pomieszczeń.
Salon (15m²):
- Pełne umeblowanie salonu oraz sypialni to koszt względny. Meble (komoda, regał, sofa, stolik kawowy) z najpopularniejszych sieciówek to koszt w granicach 1500 – 2000 złotych;
- Prace wykończeniowe, czyli gruntowanie ścian, szpachlowanie ubytków, malowanie oraz montaż paneli w pomieszczeniu o powierzchni 15m² wyniosą około 2000 – 2500 złotych.
Sypialnia (8m²):
- Jeśli zdecydujemy się na wersję standardową, czyli zakupimy proste meble (stolik nocny, regał, itp.) oraz łóżko z uniwersalnym materacem, zaś na podłogę położymy panele tej samej klasy co w salonie, wówczas całkowity koszt wyremontowania sypialni może wynieść około 1500 – 2000 złotych.
Kuchnia (12m²):
Prace remontowe kuchni, podobnie jak łazienki, należą do bardziej skomplikowanych, dlatego ceny remontu są zależne od prac, jakie chcemy wykonać.
- Położenie płytek na podłodze i ścianach (do połowy) to koszt około 1000 – 1200 złotych wraz z materiałami;
- Gruntowanie i malowanie ściany nieobjętej płytkami to koszt w granicach 300 złotych wraz z materiałami;
- Zakup armatury, podstawowych sprzętów oraz szafek to koszt, nad którym możemy mieć pełną kontrolę poprzez wybór np. bardziej ekonomicznych rozwiązań. Jeśli zrezygnujemy z ekspresu do kawy lub zmywarki najnowszej generacji, łączny koszt urządzenia kuchni nie powinien przekroczyć 7000 – 8000 złotych wraz z robocizną.
Ile kosztuje remont mieszkania?
Kompletny remont mieszkania o powierzchni około 50m², w którym nie jest konieczne przeprowadzanie skomplikowanych prac polegających na skuwaniu tynku, wyburzaniu, osuszaniu wilgotnych ścian oraz oczyszczaniu miejsc zajętych pleśnią i grzybem, nie powinien wynieść więcej niż 22 000 złotych.
Całkowity koszt można obniżyć wybierając tańsze meble i tekstylia, które są dostępne w różnych wariantach cenowych. Dobrym sposobem na dodatkowe oszczędności jest również wizyta w komisach oraz na pchlich targach, gdzie można znaleźć piękne fronty kuchenne lub krzesła w bardzo atrakcyjnej cenie.