Czyszczenie pralki – jak usunąć pleśń w pralce i inne zanieczyszczenia?
Pralka jest wystawiona na działanie wody i detergentów, przez które jej elementy ulegają zanieczyszczeniu. Wpływa to niekorzystnie na jakość prania: rzeczy mogą być zabrudzone, pozbawione zapachu, a na powierzchni urządzenia może osadzać się kamień. Dlatego pamiętaj, że regularnie czyszczenie pralki jest bardzo ważne. Jak tego dokonać właściwie i jakie domowe sposoby do mycia pralki wykorzystać?
Czym czyścić pralkę jak to właściwie robić?
Nieprzyjemny zapach, brudna woda po każdym praniu, widoczne zabrudzenia na dopiero co wypranych ubraniach – to znak, że pralka wymaga czyszczenia. Niestety średnio dbamy o to urządzenie. Nie korzystamy z dostępnych środków, które utrzymują bęben w bardzo dobrej kondycji. Niezbyt często korzystamy z gruntownego trybu czyszczącego, który jest jednym z programów pralki. To ważne, jeśli nie chcemy korzystać z naprawy pralki.
Czyszczenie bębna pralki czy też filtra to konieczność, jeśli chcemy mieć czyste, pachnące i pozbawione bakterii ubrania. Istnieją trzy główne obszary, na których należy się skupić podczas czyszczenia pralki: bęben, szuflada na detergent i uszczelki drzwi.
Jak wyczyścić bęben pralki?
Najpierw sprawdź, czy wewnątrz bębna nie ma kłaczków lub włosów. Jak tego dokonać? Wystarczy użyć do tego suchej szmatki i przejechać nią po powierzchni bębna. Oczywiście wcześniej wyciągnij z pralki ubrania i sprawdź, czy jakiś element stroju nie zaklinował się w bębnie. Pamiętaj, aby następnie już wilgotną ścierką dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia – zwłaszcza krawężniki.
Szuflada na detergent – właściwe czyszczenie
W niemal każdej pralce szufladę można wyciągnąć. To ważne, bo bardzo często zbierają się na niej mydliny, resztki proszku, płynu czy tworzy się na niej ciemny osad. Poza tym regularne czyszczenie pralki, a dokładnie szuflady na proszek i płyn, zapobiegnie tworzeniu się kamienia w tym miejscu.
Taką szufladę najlepiej szorować szczotka przy użyciu detergentów – np. mleczka do czyszczenia powierzchni lub sodą oczyszczoną, o której więcej dowiesz się poniżej. Dotyczy to przypadków, gdy szuflada jest mocno zabrudzona. Przy lekkich zanieczyszczeniach ten element pralki wystarczy przemyć pod bieżącą wodą.
Uszczelka drzwi pralki – jak myć?
Jak czyścić pralkę oraz jej drzwiczki? To proste. Samą szybę wystarczy wyczyścić płynem do naczyń oraz płynem do szyb. Zbiera się tam kamień, więc warto to robić regularnie. W drzwiach pralki najwięcej zabrudzeń zbiera się w uszczelce. Osadzają się tam włosy, sierść, a nawet drobne elementy ubrań czy przedmioty, które nie zostały usunięte z kieszeni przed praniem.
Przede wszystkim należy suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym usunąć wszelkie zabrudzenia, które są tam nagromadzone. Przy mocnych zabrudzeniach warto stosować środki czyszczące.
Czyszczenie filtra w pralce
Filtr należy odkręcić – ale uważaj! Podłóż pod niego miskę lub ścierki, bo w rurach na pewno znajduje się woda, która wyleci wraz z odkręceniem zaworu. Filtr najczęściej zapchany jest włosami lub innymi drobnymi elementami. Dlatego też przemyj go pod bieżącą wodą. Sprawdź, czy w odpływie nie znajdują się drobne elementy, takie jak monety, guziki, papierki itp. Usuń je i ponownie zamontuj filtr.
Czyszczenie filtra w pralce ładowanej od góry
W pralkach, w których ładowanie jest umiejscowione od góry, filtr zazwyczaj znajduje się na dole. Nawet jeśli znajduje się on u góry, to czyszczenie pralki jest w tym przypadku identyczne.
Czyszczenie pralki – domowe sposoby
Zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę domowym sposobem? Jest to jak najbardziej możliwe i powinno być dość często stosowane. Pamiętaj, że już sam proszek do prania składa się z sody, a to główny element ekologicznego czyszczenia pralki. Dowiedz się, jak sprawnie przebiega mycie pralki octem i sodą.
Czyszczenie pralki octem i sodą
Mycie pralki octem i sodą jest jak najbardziej zasadne – i dotyczy to nie tylko bębna, szuflady i filtra, ale także samego korpusu. Ocet jest antybakteryjny, świetnie radzi sobie z bakteriami i usuwa kamień. W połączeniu z sodą zyskuje podwójną moc, dlatego warto czyścić taką mieszanką także powierzchnie pralki – w tym szybę od drzwi do bębna.
Jeśli zależy Ci na ekologicznym czyszczeniu pralki, to tym bardziej wybierz ocet i sodę. Te składniki świetnie poradzą sobie ze starymi zanieczyszczeniami czy nieprzyjemnym zapachem z pralki. Co należy zrobić, aby wyczyścić pralkę automatyczną sodą i octem?
To proste! Do szuflady na detergenty wsyp sodę oczyszczoną i ocet. Wcześniej możesz wymieszać te dwa składniki. Następnie włącz tryb prania lub dokładnego czyszczenia i ustaw pralkę na 90°C. Czyszczenie pralki octem i sodą dokładnie umyje bęben, rury i filtr. Taki zabieg powtarzaj po kilkunastu cyklach prania.
Jak wyczyścić pralkę octem i sodą? Taki roztwór możesz również bezpośrednio wrzucić do bębna i włączyć odpowiedni tryb. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na dokładnym wyczyszczeniu rowków w bębnie.
Czyszczenie drzwi pralki octem
Ocet świetnie sprawdza się do mycia szyby, ale i uszczelek przy drzwiach. Nie tylko likwiduje zanieczyszczenia, ale i bakterie oraz nieprzyjemne zapachy, które również stamtąd pochodzą.
Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym
Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym to bardzo łatwy i skuteczny sposób na wyczyszczenie pralki.
Kwas cytrynowy rozpuści osady z mydła, z twardej wody, rdzę i kamień, które tworzą się wewnątrz urządzenia. Usunie również wszelkie plamy z ubrań. Ten proces jest tańszy niż kupowanie drogich środków czyszczących lub wynajęcie profesjonalnego sprzątacza.
Jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest sposób czyszczenia pralki za pomocą tabletek do zmywarki.
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Czyszczenie pralki można wykonać na dwa sposoby:
- Napełnij wodą pojemnik na detergenty w pralce i dodaj tabletkę.
- Włóż tabletkę do zmywarki do bębna pralki i włącz odpowiedni tryb (najlepiej uruchamiając program czyszczenia bębna).
Tabletka rozpuści się w wodzie i wyczyści pralkę, rury oraz filtr. Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki to sprawdzony sposób, ale nie tak ekologiczny, jak użycie sody i octu.
Profesjonalne czyszczenie pralki
Jeśli nie pasuje Ci żaden z powyższych sposobów, to jak najbardziej możesz skorzystać z profesjonalnego czyszczenia pralki. W tym celu wezwij fachowca, który nie tylko dokładnie wyczyści bęben i filtr, ale też pozbędzie się z pralki grzybów i pleśni, które o zgrozo, mogą się pojawiać, jeśli pralka w ogóle nie jest myta i dokładnie czyszczona – chociaż dedykowanym programem.
Pamiętaj, że regularne czyszczenie pralki to sposób na przykre zapachy i zanieczyszczenia, ale też na przedłużenie jej żywotności.