Jak odnowić blat kuchenny?
Blat kuchenny to nie tylko praktyczny element wyposażenia, ale również dekoracja i główny punkt kuchni, wokół którego odbywa się mnóstwo procesów: od przygotowywania jedzenia, przez spożywanie, po sprzątanie. Przez to łatwo go uszkodzić, np. porysować, trwale pobrudzić, a nawet zalać. Poznaj kilka sposobów na to, jak odnowić blat kuchenny w prosty!
Regeneracja drewnianego blatu kuchennego
Naturalne drewno wymaga dużo uwagi przy pielęgnacji. Jednak pomimo konserwacji, używania desek do krojenia czy regularnego sprzątania, użytkownicy często je uszkadzają, na przykład przez zarysowanie, zalanie, pobrudzenie, a nawet urwanie części drewnianego blatu.
Pierwszym krokiem do naprawy kuchennego blatu z drewna jest usunięcie resztek lakieru lub wosku za pomocą papieru ściernego czy szlifierki. Jeżeli pominie się ten etap, nałożenie kolejnej warstwy impregnatu nie będzie miało sensu, ponieważ po jakimś czasie odklei się razem ze starą warstwą powierzchni blatu.
Warto uzupełnić również ubytki w blacie, na przykład przy pomocy tzw. twardego wosku bądź specjalnym kitem lub szpachlą do drewna.
Najlepszym rozwiązaniem w regeneracji drewna jest zwrócenie się do fachowego stolarza, który nie tylko skutecznie odnowi blat kuchenny, ale dodatkowo zabezpieczy go i zamontuje tak, żeby powierzchnia wystarczyła na kolejne długie lata.
Naprawa blatu kuchennego
W sytuacji, gdy blat kuchenny jest uszkodzony, można na przykład wymienić jego część, spróbować naprawić pewne ubytki albo odmalować czy odświeżyć powierzchnię blatu. Wszystko będzie jednak zależało od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia.
Jakie są możliwości naprawy kuchennego blatu?
- Uzupełnienie ubytków specjalnymi szpachlami przeznaczonymi do konkretnego mebla lub woskami do retuszu.
- Zeszlifowanie wierzchniej warstwy blatu i zaimpregnowanie jej.
- Zamontowanie na blacie nowej płyty (np. MDF).
- Wyłożenie na blacie płytek.
- Przypalone miejsce (w blacie laminowanym) można usunąć przy pomocy domowego roztworu z octu i cytryny.
- Olejowanie (w sytuacji, gdy blat kuchenny jest drewniany).
Spuchnięty blat kuchenny
Blaty kuchenne z czasem mają tendencję do pęcznienia i powstawania niewielkich pęknięć. Wynika to między innymi z powodu zalewania blatu wodą przy myciu naczyń, zmiennymi temperaturami w kuchni, a także wilgocią i sposobu, w jaki wpływa ona na materiały. Zmiany te ostatecznie prowadzą do tego, że blat kuchenny wydaje się „spuchnięty”.
Naprawa spuchniętego blatu kuchennego jest możliwa, jednak najpierw trzeba określić, co jest przyczyną pęcznienia – czy to jednorazowe zalanie, czy być może ciągłe kapanie z kranu, rur lub urządzeń w pobliżu blatu? Jeżeli to drugie, to oprócz samej naprawy spuchniętego blatu będziemy musieli zająć się usunięciem przyczyny.
Takie pęcznienie zwykle pojawia się na krawędzi blatu kuchennego – zazwyczaj w pobliżu:
- zlewozmywaka,
- płyty indukcyjnej,
- zmywarki,
- czajnika,
- dzbanka z wodą,
- ekspresu do kawy,
- rur,
- lub innych urządzeń, z których skrapla się woda lub powstaje wilgoć.
Dodatkowo wyższe temperatury otaczające te urządzenia powodują wzrost temperatury wewnątrz szafek, co może doprowadzić do spuchnięcia blatu. Czasami przesiąkanie wody wynika z nieprawidłowego uszczelnienia krawędzi blatu.
Chcąc naprawić spuchnięty blat przy zlewie, trzeba przede wszystkim określić, gdzie zatrzymuje się woda lub wilgoć. Gdy uszkodzenie nie jest wielkie, warto spróbować wyłożyć spuchnięte miejsce solą, która powinna wchłonąć nadmiar wilgoci. Jeżeli to nie pomoże, najlepiej oczyścić górną warstwę blatu i zeszlifować ją. Gdy te czynności nie będą wystarczający, należy wymienić płytę na nową. Zamiast laminatu można zastanowić się na dodatkowe zabezpieczenie w postaci specjalnie hartowanego szkła do kuchni.
Jak odnowić blat kuchenny laminowany?
Blaty kuchenne z laminatu cały czas cieszą się niegasnącą popularnością. Podczas codziennego użytkowania – pomimo ich potwierdzonej trwałości – mogą się zarysować, zabrudzić, a nawet przypalić. W tym przypadku jest kilka sposobów na ich odnowienie:
- Wyczyszczenie – nie tylko z pomocą domowych środków, takich jak sok z cytryny, ocet czy soda oczyszczona, ale również za pośrednictwem specjalnej chemii gospodarczej.
- Malowanie – relatywnie tani i szybki sposób na odświeżenie powierzchni. Warto jednak wybrać farbę odporną na zarysowania i wilgoć.
- Szlifowanie – wygładzenie powierzchni przy pomocy papieru ściernego pomoże w usunięciu zarysowań.
- Okleina – zamiast wymieniać blat na nowy, można po prostu wyłożyć go nową okleiną.
Jak okleić blat kuchenny?
- Gdy chcemy okleić kuchenny blat, przede wszystkim musimy go na początku zdemontować. Dzięki temu w precyzyjny sposób najpierw wymierzymy potrzebny materiał, a później nałożymy okleinę tak, by po zamontowaniu blatu od nowa nie było widać, w którym miejscu okleina się kończy. Poza tym praca na zdemontowanym blacie pomoże też lepiej wyschnąć substancji wiążącej.
- Po demontażu należy usunąć poprzednią okleinę, zeszlifować blat i usunąć z niego wszelkie pozostałości, przez które nowa okleina mogłaby się nie trzymać.
- Przed nałożeniem okleiny warto odtłuścić powierzchnię benzyną ekstrakcyjną.
- Po osuszeniu należy wymierzyć potrzebną ilość materiału (zachowując 4-cm „zapasu”).
- Wyciętą okleinę przyklejać od jednej strony do drugiej, jednocześnie wygładzając przyklejoną powierzchnię, by nie wytworzyły się pęcherzyki powietrza pod okleiną.
Czy warto odnawiać blat kuchenny?
Zamiast wydawać pieniądze na nowy blat lub generalny remont całej kuchni, można w skuteczny, szybki i niedrogi sposób odnowić taką powierzchnię. Warto zgłosić się z tym do fachowców, którzy nie tylko wykonają swoją pracę rzetelnie, ale również podpowiedzą, które rozwiązania wybrać.
Blat kuchenny zazwyczaj jest pierwszą powierzchnią, którą zauważa się po wejściu do tego pomieszczenia. Nie tylko się przy nim gotuje, ale również serwuje i spożywa jedzenie, często spędza również godziny na pogawędkach lub szybkie chwile na dopiciu kawy. Każda z nich może być wyjątkowa – przy odnowionym, estetycznym i funkcjonalnym blacie kuchennym.