Jak przygotować ogród na wiosnę?
Marzec to idealna pora na wiosenne porządki nie tylko w mieszkaniu, ale również w ogrodzie. Odpowiednie zabiegi sprawią, że wszystkie rośliny będą się ładnie prezentować przez cały rok. Jak więc należy uporządkować ogród na wiosnę?
Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest ważnym dniem dla każdego ogrodnika. Jest to najlepszy czas, aby zabrać się do porządkowania działek po minionej zimie. Prace wiosenne w ogrodzie obejmują różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie drzew, krzewów, trawnika oraz żywopłotu, a także rozłożenie kompostu i szczepienie drzewek owocowych. W marcu warto również odpowiednio przygotować ziemię poprzez przekopanie, spulchnienie oraz wyrównanie całego terenu. Ogród na wiosnę można na nowo rozplanować. Należy przy tym dokładnie wytyczyć miejsce warzywniaka, grządek i rabat. Wiosna w ogródku to również idealny czas na przeprowadzenie precyzyjnego odchwaszczania oraz poprawę struktury gleby.
Przygotowanie ogrodu warzywnego
Zima w ogrodzie sprawia, że cały teren wymaga odświeżenia oraz przeprowadzenia wielu czynności pielęgnacyjnych. Z takimi porządkami nie należy zwlekać. Wiosenne prace w ogrodzie warzywnym najlepiej zacząć od wyboru nasion i nawozów. Przed sadzeniem nowych warzyw należy usunąć chwasty oraz pozostałości po starych roślinach. Warto jednak pamiętać, że w marcu wciąż mogą pojawić się przymrozki, dlatego też pierwsze wysiewy należy dobrze zabezpieczyć. Na początku miesiąca dobrze jest wysiać warzywa kapustne oraz sałatę. W drugiej połowie marca natomiast można zacząć uprawę papryki i pomidorów do doniczek. Wiosna w ogródku warzywnym to również odpowiedni czas na wysiew do gruntu warzyw odpornych na niskie temperatury, takie jak bób, groch, rzodkiewka, cebula, szpinak, pietruszka oraz roszponka.
Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych
Kolejnym obowiązkiem każdego ogrodnika, który chce odpowiednio przygotować ogród na wiosnę jest pielęgnacja roślin owocowych. Marzec jest ostatecznym terminem, w którym należy wykonać cięcie prześwietlające jabłoni, grusz i śliw. Jest to również odpowiednia pora na obciążenie pędów młodych drzewek oraz bielenie pni. Świeżo posadzone wiosną w ogrodzie rośliny należy przyciąć, a następnie w miejscu cięcia aplikować maść ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym. Drzewka, które zostały posadzone jesienią wymagają rozgarnięcia kopczyków oraz płytkiego przekopania ziemi. Ten ostatni zabieg można wykonać również w przypadku już wcześniej rosnących drzew owocowych.
Wiosna w ogrodzie ozdobnym
Wiele osób uważa, że ogród zimą zapada w sen, by spokojnie poczekać na wiosnę. Niestety, warunki atmosferyczne podczas tej pory roku stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich roślin. Zima w ogrodzie to okres, w którym należy odpowiednio chronić drzewka specjalnymi okryciami chroniącymi przed mrozem i wiatrem. Ciepłe, marcowe dni mogą być idealnym terminem na zdjęcie takiej ochrony. Należy jednak dokładnie sprawdzać prognozę pogody, bowiem przymrozki mogą trwać nawet do maja. W takiej sytuacji okrycie drzewek trzeba przełożyć na późniejszą porę.
Marzec w ogrodzie sprzyja sadzeniu lilii, nagietków oraz chabrów. Można również w tym czasie przeflancować siewki kwiatów dwuletnich. Wiosna w ogrodzie ozdobnym dodatkowo wymaga przeprowadzenia takich prac, jak:
- Nawożenie powierzchowne za pomocą kompostu lub torfu
- Przycinanie krzewów kwitnących
- Przygotowanie rozsady roślin jednorocznych
- Usuwanie resztek bylin
- Usuwanie uszkodzonych przez mrozy pędów i gałęzi
- Uzupełnienie ubytków kory
- Wysiew nasion roślin sezonowych
Piękny trawnik na wiosnę
Pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie można zauważyć na trawniku. Jego odpowiednia pielęgnacja nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój wszystkich roślin, ale również poprawi wygląd całego terenu. Prace wiosenne w ogrodzie na trawniku należy zacząć od zagrabienia kompostu oraz starych liści. Warto również zastosować specjalne urządzenia, takie jak nacinaki lub aeratory mechaniczne, które zapewnią optymalne napowietrzanie trawy. Jest to szczególnie ważna czynność, bowiem ogród zimą całkowicie pokryty śniegiem ma ograniczony dostęp do tlenu. W drugiej połowie marca można rozpocząć nawożenie. W tym celu doskonale sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy, który zawiera azot, potas oraz fosfor. Tam, gdzie pojawia się goła ziemia należy posiać nasiona trawy, które już wcześniej były stosowane na tym podłożu. Marzec w ogrodzie to również odpowiedni termin na pierwsze koszenie trawnika.
Wiosenne porządki na balkonie
Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na duży przydomowy teren, dlatego też ich prace w ogrodzie w marcu ograniczają się do powierzchni balkonu. W tym przypadku trzeba odpowiednio zadbać o rośliny doniczkowe. Marzec to doskonały termin na ich przesadzanie do większych pojemników. Warto przy tym przyciąć korzenie roślin oraz wymienić im podłoże. Należy również rozpocząć ich regularne podlewanie i nawożenie. Balkonowy ogród na wiosnę można udekorować bratkami, które doskonale znoszą wciąż pojawiające się przymrozki. Ten rodzaj kwiatów pięknie prezentuje się w skrzynkach zawieszanych na balustradach, metalowych donicach oraz ceramicznych misach. Podczas wiosny w ogrodzie balkonowym sprawdzą się również pierwiosnki, jaskry azjatyckie, ciemierniki oraz wrzośce.
Oczko wodne i inne elementy ogrodu
Przygotowanie ogrodu na wiosnę nie dotyczy jedynie drzew, kwiatów oraz trawnika. W tym miejscu znajdują się również inne elementy, o które należy odpowiednio zadbać właśnie w tym okresie. Mowa tutaj o oczku wodnym, który stanowi wspaniałą dekorację na każdej działce. Porządki tego elementu ogrodowego należy zacząć od usunięcia starych liści i innych resztek. Wiosna w ogrodzie to odpowiedni czas na przycięcie zeszłorocznych pędów roślin wodnych i nadbrzeżnych. Warto również sprawdzić, czy podczas zimy nie doszło do poważnych uszkodzeń oczka. Prace w ogrodzie w marcu dotyczą również mebli ogrodowych oraz nawierzchni, z których należy usunąć powstałe zabrudzenia.
1 thought on “Jak przygotować ogród na wiosnę?”
Comments are closed.
Już mi się marzy popołudniowa kawka w ogródku.