Koszty budowy dachu – materiał i robocizna
Budowa dachu to niemały wydatek, ale kluczowy dla finalizacji projektu własnego domu. W budynkach jednorodzinnych najczęściej wznoszone są dachy dwuspadowe – rzadziej czterospadowe lub wielospadowe. Ponadto wybór pokrycia dachowego uzależnia ostateczną cenę inwestycji. Jakie są koszty budowy dachu i jakie elementy są niezbędne do jego wzniesienia?
Od czego zacząć budowę dachu?
Budowa dachu jest najdroższym wydatkiem w całym procesie wznoszenia domu jednorodzinnego. Drogie są zarówno materiały budowlane, jak i usługa dekarza oraz ekipy budowlanej. Bez dachu dom nie będzie nadawał się do zamieszkania. Jeśli mamy ograniczone zasoby pieniężne, to warto kierować się prostotą w budowie dachu.
Przede wszystkim koszty budowy dachu wstępnie szacuje się już na etapie projektowania, gdyż to już wtedy ustala się jego wygląd. Wybór rodzaju dachu nie jest zależny tylko od własnych preferencji i zasobności portfela, ale przede wszystkim od miejscowego planu zabudowy. Ten otrzymujemy już przy zakupie działki budowlanej. Określa się w nim wygląd pokrycia dachowego – czy dach powinien być płaski, dwuspadowy, czterospadowy, wielospadowy lub łamany.
W niektórych rejonach kraju pokrycie dachowe określa się względem panujących na danym terenie warunków klimatycznych. W miejscach, w których występują silne wiatry, kąt nachylenia pokrycia dachowego oraz rodzaj dachówki będzie sprecyzowany.
Jakie materiały są niezbędne do budowy dachu?
Materiały do budowy pokrycia dachowego generują znaczny koszt. Tutaj niezbędne będzie wykonanie więźby dachowej, którą buduje dekarz lub powołana do tego ekipa budowlana. W tym celu należy zakupić:
- tarcicę,
- drewno suszone komorowo,
- okucia stalowe,
- blachy do obróbki dekarskiej,
- dachówki lub blachodachówki,
- rynny,
- folie dachowe,
- wiatrownice,
- folie paroizolacyjne,
- wełnę mineralną,
- materiały montażowe,
- styropian do ocieplania.
Ile kosztuje dach? To wszystko zależy od jego powierzchni i jakości użytych materiałów do budowy. Cena wzrasta wraz z każdym metrem kwadratowych powierzchni pokrycia dachowego.
Ile kosztuje pokrycie dachu do 150 m²?
Najekonomiczniejsze są proste dachy dwuspadowe, które pozbawione są lukarn czy okien dachowych – bo te też generują koszty! Jeśli planujemy zagospodarować poddasze, to jednak warto wyposażyć dach w otwór okienny, jednak trzeba się wtedy liczyć z dodatkowym wydatkiem.
Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba w ogóle postawić więźbę dachową z odpowiedniego rodzaju drewna. W tym celu należy użyć wzmocnione i impregnowane drewno, które można zakupić w tartaku. W przypadku prostego dachu dwuspadowego i powierzchni dachu do 150 m² za taką więźbę będzie trzeba zapłacić od 10 do 15 tysięcy złotych (wraz z wliczoną robocizną za jej budowę na domu jednorodzinnym). To jednak dopiero początek kosztów wznoszenia pokrycia dachowego.
Kolejnymi etapami budowy dachu jest foliowanie więźby, łacenie, montowanie okien dachowych, wznoszenie komina, a także pasa nadrynnowego i rynien. Następnie kładzie się odpowiednie pokrycie dachowe.
Koszt pokrycia dachu z blachodachówki i dachówki ceramicznej
Montaż pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej jest nawet o kilkadziesiąt procent droższy od tego wykonanego z blachodachówki. Dlatego ze względów ekonomicznych w Polsce chętniej korzysta się z tej drugiej opcji.
- Blachodachówki – często wybierany materiał do budowy pokrycia dachowego. Sprawdza się przy dachach dwuspadowych, ale znacznie gorzej radzi sobie w przypadku konstrukcji wielospadowych lub łamanych. Blachodachówki jest stosunkowo lekkie, więc automatycznie nie trzeba tworzyć skomplikowanej i ekstremalnie wytrzymałej więźby dachowej – co także korzystnie wpływa na ostateczny koszt budowy dachu. Za blachodachówkę trzeba zapłacić od 25 do 60 złotych za metr kwadratowy.
- Dachówki ceramiczne – to bardzo drogi materiał do pokrycia dachowego, gdyż tutaj trzeba się liczyć z tym, iż za m2 przyjdzie nam zapłacić od 60 do 90 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt budowy pokrycia dachowego przez fachowców.
Koszt robocizny dachu za m²
Nie tylko same materiały, okna oraz pokrycie dachowe generuje koszty. Do ceny budowy dachu należy doliczyć koszt robocizny, który różni się od rodzaju dachu i pokrycia dachowego. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja wykonywanej usługi. Zazwyczaj dekarz rozlicza się za pracę wykonaną za metr kwadratowy ułożenia pokrycia dachowego.
Za wykonanie pracy przy układaniu blachodachówki dekarzowi trzeba zapłacić średnio od 40 do 70 złotych, natomiast za dachówkę ceramiczną 60-80 złotych. Z tego względu za samą robociznę dekarza przyjdzie nam zapłacić od ok. 5 tysięcy do nawet 7 tysięcy złotych.
Ile kosztuje dach? Ostateczny cennik
Budowa dachu to jedna z najdroższych – jak nie najdroższych inwestycji z różnych etapów wznoszenia domu z dachem dwuspadowym. Warto podkreślić, że jest to i tak najtańsza opcja, gdyż dachy wielospadowe są jeszcze droższe. Jednak w zdecydowanej większości w Polsce wznosi się domy z pokryciem dachowym dwuspadowym, które ubogacone jest ewentualnie o okna poddaszowe.
Z tych względów koszt budowy dachu – wraz z materiałami i robocizną – wynosił będzie od 25 do 50 tysięcy złotych za pokrycie o powierzchni do 150 metrów kwadratowych.
W przypadku dachów kilkuspadowych lub pokrytych dachówką ceramiczną cena ta będzie wzrastać.