Suche powietrze – jak nawilżyć powietrze w pokoju?
Suche powietrze w domu niekorzystnie wpływa na zdrowie, a już w szczególności uciążliwe jest dla alergików, astmatyków oraz dzieci. Brak właściwego nawilżenia powietrza będzie przyczyniał się do problemów z górnymi drogami oddechowymi. Dlatego też poznaj sposoby na to, jak nawilżyć powietrze w pokoju – również domowymi sposobami.
Suche powietrze w domu – dlaczego warto mu zapobiegać?
To, że mieszkanie nie jest właściwie nawilżone, da się odczuć. Suchość w pokoju powoduje ciężką atmosferę oraz problemy ze swobodnym oddychaniem.
Problem suchego powietrza w domu należy zwalczać – przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Brak nawilżenia pomieszczenia jest odczuwalny przez:
- pogłębianie się stanów alergicznych (wzmożony katar i kaszel),
- suchą i swędzącą skórę,
- podrażnienie spojówek,
- chroniczny ból głowy,
- ogólne zmęczenie.
Suche powietrze w domu jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków, którzy wyraźnie odczuwają to na swoim komforcie swobodnego oddychania. Jednak na objawy suchego powietrza w domu mogą odczuwać również domownicy, którzy do tej pory nie mieli problemów ze zdrowiem. Występuje wtedy tak zwany niealergiczny nieżyt nosa, który utrudnia swobodne oddychanie – przede wszystkim w nocy.
Nawilżanie powietrza jest w szczególności ważne w domach, w których są dzieci. To istotne, gdyż ich układ odpornościowy nie jest dostatecznie rozwinięty, a suche powietrze w domu dodatkowo przyczynia się do częstych infekcji górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie gorączki, która wymaga leczenia. Nie są to warunki odpowiednie dla dzieci, a zwłaszcza noworodków.
Suche powietrze w domu jest bardzo niekorzystne również dla osób zmagających się z migrenami. Takie warunki w mieszkaniu mogą tylko spotęgować nasilenie się objawów. W związku z tym z suchym powietrzem w pokoju trzeba walczyć poprzez nawilżanie. Jak to zrobić? Warto przeczytać nasz artykuł lub skontaktować się ze fachowcem.
Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?
Czy objawy chorobowe jak sucha skóra, katar czy osłabienie to jedyne elementy, które świadczą o suchym powietrzu? Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu? Najłatwiej użyć do tego urządzenia, które nazywa się higrometr. Dzięki niemu w łatwy sposób można sprawdzić, na jakim poziomie jest wilgotność pomieszczenia. Odpowiednia powinna wynosić 40-60%. Jeśli jest niższa, to zdecydowanie należy zacząć działać. Wilgotnościomierz jest stosunkowo tanim urządzeniem o niewielkiej gramaturze, które można ustawić w każdym pomieszczeniu w domu. Warto go mieć w domu, aby z powodzeniem sprawdzać jakość powietrza w domu.
Nieodpowiednia wilgotność powietrza w domu i to bardzo niska może objawiać się również poprzez pęknięcia powstające na drewnianych powierzchniach. Suche powietrze ma aż na nie tak destrukcyjny wpływ.
Jak nawilżyć powietrze w pokoju i w domu? Sprawdzone oraz domowe sposoby
Pierwszym i najważniejszym sposobem na suche powietrze w domu jest jego wietrzenie! Odpowiednia wentylacja w domu to podstawa! Wiele lokatorów nie otwiera okien, co ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i brak wilgoci w pomieszczeniach. Pomieszczenia powinny być wietrzone każdego dnia minimum przez 30 minut.
Jeśli to suche powietrze w pokoju nadal występuje, to przedstawiamy kilka rozwiązań na radzenie sobie z tym problemem.
1. Nawilżacz powietrza
To najlepszy sposób na to, jak nawilżyć powietrze w pokoju. Obecnie mamy do wyboru mnóstwo elektrycznych nawilżaczy powietrza o różnej wydajności, ale i estetyce. Takie nawilżacze powietrza działają na zasadzie odparowywania wody, dzięki czemu nawilża pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Na rynku dostępne są różnego rodzaju nawilżacze powietrza:
- ewaporacyjne,
- ultradźwiękowe,
- nawilżacze parowe.
W tym zestawieniu najlepiej sprawdzają się nawilżacze ewaporacyjne, które wykazują największą skuteczność w walce z suchym powietrzem w pokoju.
2. Dyfuzory powietrza
Działa na bardzo podobnej zasadzie co nawilżacz powietrza, ale dodatkowo można połączyć go z olejkami eterycznymi. To korzystnie wpływa przede wszystkim na komfort swobodnego oddychania. Z tego względu ma podwójne działanie. Polecany przede wszystkim przy niealergicznym nieżycie nosa i migrenach.
3. Nawilżacz na kaloryfer
Taki nawilżacz do pomieszczenia ma bardzo prostą budowę i zasadę działania, ale jest funkcjonalny tylko w okresie grzewczym. Zawiesza się go na kaloryfer, a następnie do zazwyczaj ceramicznego nawilżacza powietrza na grzejnik wlewa się wodę. Ta pod wpływem ciepła z kaloryfera podgrzewa się i paruje, czym nawilża całe pomieszczenie.
Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, w których temperatura kaloryferów jest dość wysoka.
4. Mokre rzeczy lub ręcznik na kaloryferze
Jednym z domowych nawilżaczy powietrza jest wystawienie mokrego prania w pokoju. Woda w ten sposób z nich odparowuje i przyczynia się do nawilżenia pomieszczenia.
Podobny skutek przynosi położenie mokrego ręcznika na gorącym kaloryferze. Woda również wtedy z niego odparuje.
5. Pojemnik z gorącą wodą
Jak nawilżyć powietrze w domu prostymi sposobami? Domowy nawilżacz powietrza, który można stosować doraźnie, to po prostu pojemnik czy miska z gorącą wodą, którą ustawia się w pokoju najbardziej pozbawionym wilgoci.
Taki pojemnik z gorącą wodą można postawić, jeśli pojawiają się problemy zdrowotne, np. katar lub zapalenie górnych dróg oddechowych. Zwłaszcza nocą warto skorzystać z takiego domowego nawilżania powietrza.
6. Otwieranie drzwi od łazienki po kąpieli
Czujesz, że w Twoim domu występuje suche powietrze, które źle wpływa na ogólne samopoczucie? Po każdej kąpieli lub gorącym prysznicu warto zostawić otwarte drzwi do łazienki, aby para wodna przedostaje się do reszty pomieszczeń w domu. To sprawdzony, prosty i domowy sposób na nawilżanie mieszkania.
Sposób na nawilżanie powietrza w domu zależy od zaawansowania problemu. Tylko przy chwilowych zmianach w wilgotności, na przykład spowodowanych okresem grzewczym, warto stosować domowe sposoby na nawilżanie powietrza i walkę z suchością w pomieszczeniach. Jednak jeśli w domu są dzieci lub alergicy, a problem suchego powietrza w pokoju jest odczuwalny przez cały rok, to najlepiej skorzystać z renomowanych nawilżaczy powietrza, które poprawią komfort domowników.