Wąska łazienka – jak ją urządzić?
Bardzo wąska łazienka z oknem i skosami jest wyzwaniem aranżacyjnym dla właścicieli lokali z takim pomieszczeniem. Urządzenie wąskiej i długiej łazienki nie jest jednak niemożliwe! Trzeba jednak przestrzegać kilku prostych zasad i myśleć nad planem zagospodarowania łazienki w sposób komfortowy i funkcjonalny. Poznaj kilka prostych zasad na to, jak urządzić wąską łazienkę.
Wąska łazienka – jak mądrze zagospodarować przestrzeń?
Wąskie i małe pomieszczenia przysparzają problemów aranżacyjnych, jednak nie są to kwestie, których nie da się mądrze ogarnąć. Jeśli planujesz remont łazienki, to w pierwszej kolejności stwórz jej rzut i zaplanuj poszczególne rozmieszczenie toalety, umywalki, pralki, szafek itp. W przypadku łazienki, która jest wąska, długa i ogólnie mała, będzie trzeba iść na pewne ustępstwa, które uczynią ostatecznie tę przestrzeń przytulną i funkcjonalną.
Takie wnętrza można przede wszystkim zwiększyć przez jasne kolory oraz wysokie lustra, które będą zajmowały znaczną część ściany. Nie bez znaczenia jest również podłoga. Poznaj zasady, którymi warto kierować się przy aranżacji. Dowiedz się, jak wykonać projekt łazienki.
Ogólne zasady aranżacji wąskiej łazienki
W pierwszej kolejności – przy planowaniu aranżacji wąskiej łazienki – ważne jest rozrysowanie przestrzeni oraz miejsca na sanitaria, które powinny się w takiej łazience znaleźć.
Jak urządzić wąską łazienkę? Warto kierować się minimalistycznym stylem japońskim czy skandynawskiej, tak, aby nie zagracać już wąskiej przestrzeni niepotrzebnymi dodatkami. W aranżacji wąskiej łazienki warto trzymać się poniższych zasad.
- Lepiej wybrać kabinę prysznicową niż małą wannę. Tym sposobem zyskujemy zdecydowanie więcej miejsca, ale i też wygodniejszą przestrzeń.
- Warto wybrać wiszący zlew i podtynkową ubikację, dzięki czemu zyska się efekt nieprzytłaczającej lekkości.
- Można również skorzystać z wyboru kompaktowych elementów wyposażenia sanitarnego, które są niewielkich wymiarów.
- Najlepiej wybrać prysznic typu walk in z drzwiami rozsuwanymi lub takimi, które otwierają się do wnętrza kabiny prysznicowej.
- Jeśli jest to możliwe, to warto wybierać kabiny narożne. Dzięki temu można zagospodarować lepiej wąską łazienkę i dostępną przestrzeń.
- Prysznic, umywalka czy ubikacja powinny znaleźć się na jednej ścianie. Natomiast ewentualne szafki, lustro czy grzejnik – po drugiej.
- Lustro powinno być dość długie lub najwyżej zamontowane.
- W wąskich łazienkach stosujemy jasne barwy ścian oraz podłóg, w odcieniach szarości, bieli, beżu czy pasteli.
- Jeśli chodzi o wyposażenie łazienki pod względem wyposażenia i elektroniki, to warto szukać rozwiązań wielofunkcyjnych, np. pralko-suszarki.
- W wąskiej łazience stosuj kinkiety oraz oświetlenie punktowe. Zrezygnuj z wiszącego żyrandolu.
- Na kosmetyki, środki czystości itp. stosuj zamykane pojemniki, które będą lepszym rozwiązaniem niż np. szuflady w szafkach. To dlatego, że można w nich pomieścić więcej elementów.
- Zrezygnuj ze stojących ozdób, suszarki na pranie itp.
- Zamień kaloryfer przyścienny na ten ścienny, który będzie mógł również pełnić funkcję wieszaka na mokre ręczniki.
Wąska łazienka – wanna czy prysznic?
Tutaj odpowiedź może być tylko jedna – bardzo wąska łazienka = prysznic. Jednak można również pomyśleć o wannie, wtedy jednak nieco mniejszych wymiarów.
Wąska łazienka z prysznicem
Prysznic zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, a poza tym łatwiej go ustawić. Kabina prysznicowa może być też ustawiona w narożniku oraz zyskać formę kompatybilną.
Najlepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe bez brodzika z deszczownicą, a także z odpływem liniowym, który instalowany jest bezpośrednio w podłodze. Ważna jest również kwestia drzwi – tutaj w wersji przesuwnej lub otwieranych do środka.
W bardzo wąskich łazienkach najlepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe o wymiarach 80 x 80 centymetrów.
Wąska łazienka z wanną
Miłośnicy długich i gorących kąpieli raczej niechętnie zrezygnują z wanny – nawet w bardzo wąskiej i długiej łazience ze skosem. Ustawienie jej jest jednak możliwe. Jak urządzić wąską łazienkę z wanną? W ofercie sklepów z wyposażeniem sanitarnym można znaleźć niewielkie wanny, które są dedykowane do takiego typu łazienek. Takie wanny najlepiej, aby miały baterię wodno-natryskową, a także parawan lub szklane ściany. Dzięki czemu taka wanna będzie pełniła również funkcję kabiny prysznicowej.
W wąskich łazienkach najlepiej sprawdzą się wanny o wymiarach 140 x 70 centymetrów. Najlepiej wybrać wannę w formie przypominającą łódkę. Takiej wanny już się nie zabudowuje. Jeśli w wąskiej łazience jest wnęka, to wtedy można w niej umieścić wannę i ją zabudować.
Wąska łazienka z oknem na końcu
Okno to kolejny problem aranżacyjny, który zabiera dostępną przestrzeń. Okno w wąskiej łazience ma też swoje plusy, przede wszystkim wpływa na optyczne powiększenie tej przestrzeni.
Jeśli okno nie jest na całą ścianę, to można pod nim np. ustawić małą wannę lub obok niego ubikację wiszącą. Pod oknem można również zaaranżować przestrzeń na szafki i półki.
Wąska łazienka ze skosem
Skosy wcale nie są tak wielkim minusem przy projektowaniu i aranżacji, jakby mogło się to wydawać. Na ścianie ze skosami ze spokojem można ustawić niewielką wannę lub ustawić tam szafki i półki. Najlepiej wykonywać wtedy meble łazienkowe na wymiar, aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.
Jeśli skos jest dość duży, to zmieści się tam również toaleta lub pralka. Natomiast z wiadomych powodów trzeba zrezygnować z ustawienia tam kabiny prysznicowej czy umywalki.
Wąska i długa łazienka to nie problem
Bardzo wąska łazienka, długa czy ze skosami – to wcale nie tak duży problem aranżacyjny, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak tę przestrzeń odpowiednio zaplanować przed podjęciem jakichkolwiek działań. Zagracenie przestrzeni lub próba zagospodarowania jej bez wcześniejszego planu wąskiej łazienki – może przynieść zupełnie odwrotny skutek.
Dlatego też przed działaniem należy stworzyć rzut wąskiej łazienki oraz jej plan. Warto również skorzystać z pomocy specjalisty, np. architekta czy dekoratora wnętrz, który pomoże wykonać najlepszy plan zagospodarowania tej przestrzeni.