Jak rozpoznać rzetelnego fachowca?
Zaufanie to podstawa w branży usługowej. Budowę domu, remont łazienki, ocieplenie dachu czy nawet regulację okien – każde zlecenie chcemy powierzyć w ręce uczciwego i rzetelnego fachowca. Jak takiego znaleźć i równocześnie potrafić uniknąć osób o wątpliwych kompetencjach? Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru wykonawcy?
Opinie i polecenia
Wiele osób, wybierając fachowca polega na poleceniach. To dobrze, bo opinie osób, które już skorzystały z usług danego wykonawcy to nieocenione źródło wiedzy. Warto zatem przyjrzeć się w pierwszej kolejności temu, co mówią i piszą inni. Na Fixly polecenia mają formę gwiazdek i opinii, które dostępne są w wizytówce fachowca oraz na jego profilu głównym. Im więcej pozytywnych ocen, tym lepiej, bo pokazują, że mamy do czynienia ze sprawdzonym i polecanym wykonawcą. Nie oznacza to oczywiście, że fachowców bez ocen lub z ich niewielką liczbą trzeba od razu omijać szerokim łukiem. Mogą być nowi na Fixly, co oznacza, że dopiero zbierają bazę poleceń. Warto wtedy dopytać o referencje i zdjęcia z poprzednich realizacji. Dużo więcej zależy wtedy od rozmowy z samym wykonawcą i wrażenia, jakie na nas wywoła.
Co mówi o sobie wykonawca?
Podstawową dawkę wiedzy o wykonawcy dostarczają informacje zawarte w jego profilu. Dzięki nim możemy sprawdzić, jakie umiejętności ma dany fachowiec, od ilu lat działa w branży oraz jakie usługi wykonuje. Warto przeczytać, co zawarł w opisie swojego profilu, a także zapoznać się z galerią zdjęć. Mogą one dokumentować jego wcześniejsze realizacje, więc będziemy mogli zobaczyć, jak prezentują się efekty jego pracy.
Rozmowa z fachowcem
Kiedy już zapoznaliśmy się z profilem wykonawcy, wiemy jaką ma ocenę i co o nim piszą inni użytkownicy możemy przystąpić do rozmowy. Ile się z niej dowiemy zależy w dużej mierze od nas. Warto być dociekliwym i zadawać możliwie dużo pytań. Zwróćmy uwagę na to, czy odpowiedzi są rzeczowe i konkretne. Przyda się w tym względzie podstawowa wiedza na temat usługi, którą fachowiec ma dla nas wykonać. Pomoże nam ocenić, czy wykonawca, z którym rozmawiamy jest faktycznie specjalistą w swoim fachu. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki z nami rozmawia. Profesjonalne podejście do klienta to podstawa, a wszelkie przejawy nieuprzejmości czy grubiaństwa powinny budzić nasze wątpliwości.
Ustalanie szczegółów wykonania zlecenia
Jeśli już wybraliśmy fachowca, to nadszedł czas na dogadanie szczegółów realizacji usługi. Istotną kwestią jest harmonogram prac oraz ustalenie, co w konsekwencji ewentualnego niedotrzymania terminów? Należy uzgodnić również sposób kontaktowania się z wykonawcą, zakupu materiałów budowlanych czy sprawdzania postępu prac. Kluczowa jest również wycena. Pamiętajmy, że na koszty wielu usług, a zwłaszcza tych remontowych, wpływają również czynniki i komplikacje, które pojawiają się dopiero w trakcie realizacji zlecenia. To, że fachowiec po zakończeniu pracy zażąda wyższej ceny nie musi oznaczać, że chce nas oszukać. Niemniej jednak, warto zawczasu szczegółowo przedyskutować kwestię kosztorysu, aby wiedzieć, za co i ile płacimy. Dodatkowo należy omówić, co może wpłynąć na cenę, by być przygotowanym na niespodziewane koszty.