Jak naprawić spłuczkę od WC?
Ze spłuczki od WC korzystamy przynajmniej kilka razy dziennie, dlatego po dłuższym czasie eksploatacji może dojść do usterki. Zepsuty mechanizm powoduje niepotrzebną utratę wody i tym samym zwiększa rachunek. Na szczęście naprawa spłuczki nie jest skomplikowana i można przeprowadzić ją szybko oraz sprawnie. Jak naprawić spłuczkę?
Zanim dojdzie do naprawy spłuczki należy przeanalizować usterkę, poznać jej przyczynę i ustalić miejsce, z którego sączy się woda. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie elementy trzeba dokupić oraz jak bardzo zaawansowana naprawa nas czeka. Usterka może przybrać różne formy, a najczęściej spotykane to pęknięta uszczelka lub uszkodzony zawór.
Jak zbudowana jest spłuczka?
Tradycyjna spłuczka kompaktowa, która dostępna jest w komplecie z miską ustępową zbudowana jest w bardzo prosty sposób i składa się z dwóch zaworów. Jeden służy do doprowadzania wody do spłuczki, a drugi do spłukiwania muszli. Pierwszy zawór połączony jest ramieniem z pływakiem. Kiedy naczynie napełnia się, pływak unosi się i tym samym zamyka zawór i dopływ wody. Zawór spłukujący działa po wciśnięciu przycisku spłuczki, który ponosi zawór i wylewa zawartość naczynia. Ochronę przed wylewaniem się wody do sedesu zapewnia tzw. dzwon, który zamyka zawór spłukujący.
Przyczyny przeciekającej spłuczki
Aby naprawić spłuczkę, należy znaleźć przyczynę usterki. Najczęściej mamy do czynienia z kilkoma sytuacjami. Zawór spłukujący staje się nieszczelny, przez co spłuczka nie może się całkowicie napełnić. Zawór napełniający cieknie i tym samym woda cały czas napływa do spłuczki, a następnie wypływa przez przelew awaryjny. Może także okazać się, że pływak jest źle wyregulowany lub zerwał się z zaworu. Uszkodzona uszczelka będzie natomiast sprawiała, że woda ze spłuczki będzie sączyć się cienkim strumieniem, pozostawiając na ścianie sedesu nieestetyczną strużkę osadu. Wszystkie te usterki wymagają jak najszybszej interwencji oraz naprawy, aby nie kosztowały nas dodatkowego rachunku za wodę, wymiany muszli klozetowej lub całej spłuczki. W zależności od zaawansowania problemu i naszej znajomości oraz umiejętności naprawy drobnych sprzętów domowych usunięciem usterki możemy zająć się samodzielnie. Jeśli jednak nie wiesz, jak naprawić spłuczkę, to najlepiej zlecić to zadanie fachowcowi świadczącemu usługi hydrauliczne albo panu złotej rączce. Ważne jest, aby nie zwlekać z naprawą, ponieważ może kosztować nas to uszkodzeniem wymagającym zakręcenia zaworu, a tym samym brakiem możliwości używania spłuczki.
Jak naprawić cieknącą spłuczkę, kiedy uszkodzony jest zawór napełniający?
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac przy spłuczce konieczne jest zakręcenie zaworu z wodą, a czasami także opróżnienie naczynia z wody. Następnie odkręcamy przycisk spuszczający wodę i zdejmujemy pokrywę spłuczki. Na początek trzeba sprawdzić ustawienie pływaka, który połączony jest z zaworem napełniającym. Kiedy pływak znajdzie się na odpowiednim poziomie następuje automatyczne zamknięcie dopływu wody. W przypadku złego położenia pływaka następują nieprawidłowości w poborze wody. Zawór nie zamyka się całkowicie, przez co woda cały czas napływa do spłuczki. Najczęściej usterkę sygnalizuje nam dźwięk stale płynącej wody. W takiej sytuacji niezbędne jest ustawienie pływaka w odpowiedniej pozycji. Najlepiej wyregulować jego wysokość i sprawdzić czy woda przestanie spływać. Poznamy to zarówno po dźwięku, jaki po tym, że zatrzyma się sączenie wody w sedesie. Drugą opcją jest zabrudzenie membrany, która znajduje się w zaworze doprowadzającym. Skutkuje to podobnymi rezultatami: stałym napływaniem wody, szumem, sączeniem się wody. W takiej sytuacji należy wyczyścić membranę, a jeśli to nie pomoże, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana zaworu na nowy.
Co zrobić, kiedy zepsuty jest zawór spłukujący?
Jeśli powodem usterki jest zawór, odpowiadający za spłukiwanie, to najczęściej kwestia uszkodzonej uszczelki. Prawidłowo działający zawór jest „zamknięty”, a naciśnięcie przycisku sprawia, że blokada ustępuje i wylot wody jest otwarty. W tym miejscu znajduje się uszczelka, która pod wpływem eksploatacji może pęknąć. W takiej sytuacji woda niewielkim strumieniem sączy się do muszli klozetowej. Do wymiany uszczelki niezbędne jest zakręcenie zaworu wody, zdjęcie pokrywy spłuczki i całkowite opróżnienie jej. Resztkę wody możemy zebrać ścierką lub gąbką. Uszczelka nie musi być uszkodzona, mogła się jedynie przesunąć lub zabrudzić. W pierwszej kolejności czyścimy ją i układamy w prawidłowym miejscu, a jeśli to nie pomoże – wymieniamy na nową. Druga uszczelka, której warto się przyjrzeć, znajduje się przy wlocie wody do spłuczki. Ona także powoduje sączenie się wody w przelewie awaryjnym, dlatego jeśli wszystkie inne miejsca sprawdziliśmy i okazało się, że nie posiadają usterki, możliwe, że to właśnie ona jest problemem.
Jak naprawić spłuczkę podtynkową?
Dostęp do spłuczki kompaktowej jest bardzo swobodny, ale jak naprawić spłuczkę podtynkową, której wszystkie elementy schowane są pod glazurą? Najczęściej powodem usterki jest uszczelka zaworu spłukującego i gromadzące się pod nią zanieczyszczenia. Powoduje to niedomykanie się zaworu spłukującego wodę. Aby wymienić lub oczyścić uszczelkę, należy zdemontować przycisk oraz płytkę osłaniającą stelaż. W wyniku tego otrzymujemy niewielki otwór, przez który musimy wykonać całą pracę. To jedyna trudność, bo resztę działań wykonujemy podobnie jak w przypadku spłuczki kompaktowej. Mechanizm w środku jest inaczej ułożony, ale jego działanie jest takie same. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z poważną awarią lub zepsuciem się całego mechanizmu. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie całkowite zdjęcie płytek, rozbicie tynku i wymiana całej spłuczki.
Koszt naprawy
Na zmianę uszczelki musimy być przygotowani średnio co 2-3 lata. Ich trwałość zależy głównie od jakości wody oraz tego, jak bardzo zakamieniona jest spłuczka. Koszt samej uszczelki to kilka złotych. Należy jednak pamiętać, że musi być odpowiednio dobrana do urządzenia, o prawidłowej grubości oraz średnicy. Jeśli w grę wchodzi zakup całego zaworu musimy liczyć się z wyższym kosztem – ok. 40-50 zł. Gdy nie czujemy się na siłach, by samodzielnie naprawić spłuczkę, najlepiej wezwać doświadczonego hydraulika. Sprawdzi on przyczynę usterki i dobierze najlepsze rozwiązanie. Warto przy okazji poprosić, by sprawdził ogólny stan łazienki i wykonał niezbędne naprawy, które mogą się ujawnić podczas przeglądu, jak np. udrażnianie kanalizacji czy usterki powstałe w wyniku nieprawidłowo wykonanego białego montażu.
Problem z naprawą spłuczki? Wezwij hydraulika!
Na Fixly nie musisz szukać – dodaj zapytanie w usłudze Pogotowie hydrauliczne, a zainteresowani wykonawcy sami się z Tobą skontaktują. Zanim wybierzesz fachowca możesz sprawdzić opinie od wcześniejszych klientów!