Zużyta uszczelka w lodówce? Zobacz, jak ją wymienić
Jeśli drzwi lodówki nie zamykają się prawidłowo lub po otwarciu czujesz, że wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, może być konieczna wymiana uszczelki. W większości przypadków zrobisz to samodzielnie, ale zdarzają się sytuacje, gdzie lepiej będzie wezwać fachowca. Sprawdź, jak krok po kroku poradzić sobie z problemem nieszczelnej lodówki.
Dlaczego należy regularnie sprawdzać stan uszczelki w lodówce?
Lodówka to jeden z tych sprzętów AGD, które są niezbędnym wyposażeniem każdego domu. Pomaga na dłużej zachować świeżość potraw oraz przyjemnie chłodzi np. Twoje ulubione napoje. Jednak żebyś mógł jak najdłużej cieszyć się z jej zalet i uniknąć niespodziewanych awarii, powinieneś regularnie kontrolować stan uszczelek.
Zdarza się, że w wyniku codziennego eksploatowania, uszczelki się zużywają, pękają (kruszą) lub wykrzywiają, co prowadzi do nieszczelności lodówki. W takim przypadku należy jak najszybciej je wymienić, aby zapobiec szybkiemu zepsuciu się zawartości lodówki oraz nadmiernemu poborowi prądu z powodu częściej uruchamiającego się termostatu.
Wymiana uszczelki w lodówce może być również konieczna w przypadku wydobywającego się z niej nieprzyjemnego zapachu oraz ze względów higienicznych. Jeśli zdarzyło Ci się zapomnieć o pozostawionym np. surowym mięsie i doszło do znacznego rozkładu, wówczas samo umycie lodówki może być niewystarczające. W wielu przypadkach bakterie i pleśń przedostają się do załamań uszczelek i tam rozpoczynają żerowanie oraz rozmnażanie się, co może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.
Wymiana uszczelki w ośmiu krokach
Wymiana uszczelki w lodówce wbrew pozorom nie jest skomplikowana i w większości przypadków nie powinna Ci sprawić większych problemów. Podpowiadamy, jak to zrobić w ośmiu prostych krokach:
Krok 1.: Sprawdź tabliczkę znamionową swojej lodówki (znajduje się ona zazwyczaj w dolnej części, za szufladą na warzywa i owoce) i dokładnie przepisz z niej dane. Do zakupu nowej uszczelki będą Ci potrzebne nazwa, typ i numer seryjny lodówki.
Do większości modeli pasuje uszczelka uniwersalna, którą znajdziemy w dobrze wyposażonych sklepach z AGD lub możemy skorzystać ze sklepu serwisowego producenta lodówki.
Krok 2.: Dokładnie przyjrzyj się, w jaki sposób jest zamocowana oryginalna uszczelka. Zwróć uwagę na łączenia, które powinny idealnie do siebie pasować. Następnie sprawdź sposób jej zamocowania. Najczęściej spotykane są: wciskane, przyklejane lub wkręcane na śrubę.
Krok 3.: Wyciągnij starą uszczelkę. Jeśli jest przyklejana, będzie Ci potrzebny ostry nożyk (np. do tapet), którym należy ją odciąć wzdłuż kleju.
Krok 4.: Przygotuj nową uszczelkę i sprawdź zawartość zestawu. W przypadku uniwersalnych modeli w zestawie znajduje się dodatkowo klej oraz 4 łączniki.
Krok 5.: Przyłóż uszczelkę magnetyczną do drzwi lodówki i dokładnie ją dopasuj. Aby oznaczyć miejsca łączenia, przydatny będzie marker lub pisak. Zaznacz nim punkty, w których należy przyciąć uszczelkę.
Krok 6.: Za pomocą ostrego nożyka przytnij uszczelkę w zaznaczonych miejscach. Przy tej czynności pamiętaj o dokładności i staranności. Cięcia poszczególnych elementów należy wykonać pod kątem 45º, aby po połączeniu uzyskać kąt prosty. Jeśli obawiasz się przycinania “na oko”, skorzystaj z ekierki lub kątomierza.
Krok 7.: Zanim przykleisz nową uszczelkę, sprawdź, czy wkład magnetyczny jest na swoim miejscu i czy nie doszło do wycięcia zbyt krótkiego lub długiego elementu. Końce nie mogą na siebie nachodzić.
Krok 8.: Jeśli wszystko się zgadza, nanieś klej na całą długość tylnej strony uszczelki, a następnie nałóż ją na drzwi lodówki. Dociskaj całość w każdym miejscu, aby dobrze się przykleiła, zaś końce połącz za pomocą dołączonych łączników.
W przypadku niektórych modeli, informacja o tym, jak wymienić uszczelkę w lodówce powinna być również zawarta w instrukcji lodówki.
Kiedy nie należy samodzielnie wymieniać uszczelki?
Nie wszystko można wykonać samodzielnie, dlatego zanim kupisz nową uszczelkę i przejdziesz do wymiany, upewnij się, że producent Twojej lodówki zezwala na tego typu majsterkowanie (wystarczy, że zadzwonisz do biura obsługi firmy i podasz dane z tabliczki znamionowej).
Kolejnym powodem, dla którego nie warto ryzykować i samodzielnie wymieniać uszczelkę magnetyczną, jest trwająca gwarancja producenta. Nawet nowy sprzęt, jeśli zostanie narażony na długotrwały dostęp ciepłego powietrza z zewnątrz, może bardzo szybko ulec awarii. Lodówka jest zaprojektowana w taki sposób, aby utrzymywać stałą temperaturę i w razie “wykrycia” minimalnego ocieplenia zwiększyć “obroty”, co wiąże się z szybszym zużyciem oraz wyższymi rachunkami za prąd.
Pamiętaj, że z pozoru nieszkodliwe przekrzywienie lub nawet minimalna nieszczelność może ostatecznie doprowadzić do konieczności wymiany całych drzwi lodówki, co wiąże się z dużo wyższymi nakładami finansowymi. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie założyć nową uszczelkę lub masz wątpliwości, czy zrobiłeś to poprawnie, skontaktuj się z doświadczonym specjalistą.
Fachowiec nie tylko dobierze odpowiedni rozmiar i model uszczelki, ale również odpowiednio ją przytnie i założy, co jest gwarancją dobrej pracy lodówki i wydłużenia jej żywotności. Dodatkowo, przy korzystaniu z pomocy specjalisty, otrzymujesz gwarancję na wykonaną usługę, co daje Ci możliwość ponownego wezwania firmy w przypadku zauważenia błędów lub np. ponownego pęknięcia nowej uszczelki w terminie objętym ochroną.