Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić? Porady i zapożyczenia z gastronomii
Kuchnia, jak zresztą każde pomieszczenie w domu, powinna być nie tylko estetycznie urządzona, ale również funkcjonalna. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jej urządzenie musi być przemyślane najbardziej. To właśnie w niej wykonujemy najwięcej czynności, dlatego odpowiedni dobór sprzętów, układ przestrzenny i dopasowane do niego umeblowanie powinno ułatwiać pracę, a nie powodować dodatkowe (i często niepotrzebne) czynności. Jak więc urządzić kuchnię, by przebywanie w niej i gotowanie przynosiło nam radość, było efektywne i nie zabierało dużo czasu?
Warto zastosować kilka bardzo prostych rad, zapożyczonych wprost z… gastronomii. Stosowanie w niej rozwiązania, zarówno pod względem układu kuchni, jak i wykorzystywanych sprzętów, znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę.
Układ kuchni – kilka najważniejszych porad
Pierwszym i kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest układ kuchni. Szczególnie w małych mieszkaniach kuchnie traktowane są marginalne i zazwyczaj zajmują bardzo małą powierzchnię. Znacznie utrudnia to funkcjonowanie w kuchni, a przygotowywanie posiłków nie jest wygodne. W takich wypadkach, aby kuchnia stała się funkcjonalna, warto zdecydować się na tzw. otwartą kuchnię – zazwyczaj łączoną z salonem.
Takie rozwiązanie znacznie powiększy nam obszar kuchni i podniesie jej funkcjonalność. Oczywiście wrażenia estetyczne również będą miały tutaj istotną rolę. Będziemy czuć większą przestrzeń, co w naturalny sposób polepsza ”odbiór” danego pomieszczenia. W przypadku wąskich pomieszczeń warto również zdecydować się na zabudowę jednorzędową, tj. szafki, kuchnia i lodówka w jednej linii.
Jeśli marzymy o funkcjonalnej kuchni, musimy pamiętać, że przed projektowaniem umeblowania kuchni i planowania wyposażenia, należy zadbać o jedną ważną zasadę. Otóż droga, która jest pokonywana przez nas pomiędzy lodówką, kuchenką, a zlewozmywakiem, powinna mieć kształt trójkąta. Takie rozwiązanie nazywamy “trójkątem roboczym” i bardzo często możemy je zauważyć w lokalach gastronomicznych. Ta złota zasada sprawia, że wszystkie niezbędne sprzęty i produkty są w niedalekiej odległości od siebie, a komfort i czas pracy znacząco się poprawia.
Jak wybrać odpowiednie blaty kuchenne?
Odpowiednio dobrane blaty kuchenne znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych czynności w kuchni. Warto wybierać blaty kuchenne z trwałych materiałów, które posłużą przez lata. Ciekawym patentem, który można podpatrzeć w gastronomii i zaadaptować do domowej kuchni, jest wykorzystanie blatów ze stali nierdzewnej. Takie blaty nie tylko odporne są na wszelkie uszkodzenia (cięcia, uderzenia, nadmierną ilość wody), ale także ułatwiają zachowanie czystości w kuchni, szczególnie w przypadku przygotowywania potraw z surowego mięsa.
Stal nierdzewną, jeśli nie na blatach, warto wykorzystać na ścianie nad blatem lub nad kuchenką – zapobiegnie to nieestetycznym zaciekom od potraw czy pryskającego tłuszczu. Pamiętajmy również, że wysokość blatów powinna być dopasowana do wzrostu osób, które przy nich pracują. Przyspiesza to nie tylko wykonywanie poszczególnych prac, ale także nie wpływa negatywnie na kręgosłup i postawę osoby, która spędza przy nim czas.
Na jaki sprzęt AGD i akcesoria warto się zdecydować?
Wybór sprzętu AGD należy naprawdę dobrze przemyśleć. Przede wszystkim jego wielkość (a co za tym idzie, pojemność) warto dopasować zarówno do częstotliwości korzystania, jak i liczby osób mieszkających w domu. Nie warto kupować największej w sklepie lodówki, kiedy jesteśmy singlami. Z drugiej strony mała zmywarka na pewno nie sprawdzi się przy wieloosobowej rodzinie i włączana kilkakrotnie w ciągu dnia nie zwiększy funkcjonalności kuchni.
Druga rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to typ sprzętu. Wybierajmy sprzęty do zabudowy – są droższe, jednak o wiele bardziej wytrzymałe i efektywniej pracujące. W gastronomii zazwyczaj stosuje się właśnie taki rodzaj sprzętu. Warto też zwrócić uwagę, by sprzęty były energooszczędne – w skali roku pozwoli to zaoszczędzić pewną pulę pieniędzy.
Pozostałe akcesoria kuchenne wybierajmy zawsze dobrej jakości, ze stali nierdzewnej i z odpowiednimi atestami. Dobre i szybkie gotowanie nigdy nie uda się, kiedy noże czy garnki nie będą wygodne w użytkowaniu. Słabej jakości akcesoria będą również o wiele krócej służyć i paradoksalnie wydamy na nie większą sumę pieniędzy oraz stracimy czas – po prostu będzie trzeba je częściej wymieniać.
Funkcjonalne przechowywanie produktów spożywczych
Funkcjonalna kuchnia powinna umożliwić nam odpowiednie przechowywanie żywności. Przy wyborze lodówki warto przyjrzeć się parametrom zamrażalnika. Pamiętajmy, by miał wiele szuflad (w tym również głębokie), aby można było podzielić produkty spożywcze na różne rodzaje (mięso, warzywa, owoce). Zadbajmy też o odpowiednią liczbę szafek na przechowywanie produktów suchych (kasze, makarony i ryże w specjalnych pojemnikach) oraz na przetwory (suche i chłodne miejsce).
To tylko kilka najważniejszych rad, które przydadzą się przy urządzaniu kuchni. Funkcjonalnie i estetycznie urządzone pomieszczenie z pewnością ułatwi i uprzyjemni codzienne przygotowywanie posiłków.
Artykuł powstał przy współpracy z Parima Project.