Najczęstsze błędy podczas instalacji ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe to oszczędny i komfortowy sposób na zapewnienie ciepła w mieszkaniu. Warunkiem jego efektywnego działania jest jednak prawidłowy montaż. Czego zatem wystrzegać się podczas instalacji ogrzewania podłogowego?
Brak projektu i dokumentacji
Aby system działał prawidłowo, rury grzewcze muszą być dostosowane do wielu parametrów: zapotrzebowania na ciepło, grubości wylewki i materiału, z którego będzie wykonana posadzka. Warto więc opracować szczegółowy projekt, który uwzględniać będzie te wszystkie dane. Ważne jest też zaplanowanie umiejscowienia niezbędnych szczelin dylatacyjnych, które zapobiegną przyszłym rysom i pęknięciom.
Całą dokumentację należy zachować na wypadek ewentualnych napraw w przyszłości.
Nieprawidłowe mocowanie rur
Rury nie powinny być ułożone bezpośrednio na betonie. Do odpowiedniego mocowania służą specjalne klipsy i izolacja z siatką kotwiącą. Jeśli rury są wykonane z miedzi, powinny być powleczone dodatkową warstwą tworzywa sztucznego, by uniknąć korozji w kontakcie z betonem.
Zbyt długie pętle
Instalując ogrzewanie podłogowe należy pamiętać, że długość rur w obiegu nie powinna przekraczać 80 metrów w przypadku rur o średnicy 16×2 mm i 100 metrów w przypadku rur o średnicy 17×2 mm. Same pętle powinny być układane w jednym odcinku, bez połączeń lub z zastosowaniem złączek do zaprasowania.
Zbyt gęsty układ rur lub zbyt gwałtowne gięcia
Zbyt gęste ułożenie rur grozi to przegrzaniem podłogi, rozchodzeniem się parkietu lub pękaniem terakoty. Innym częstym błędem jest zbyt mały promień gięcia, który może doprowadzić do uszkodzenia rur.
Brak urządzeń regulacyjnych
Aby zapanować nad temperaturą, zwłaszcza wiosną i jesienią, w projekcie instalacji należy uwzględnić specjalne urządzenia regulujące. W przeciwnym razie trudniej będzie zapanować nad rzeczywistą temperaturą w pomieszczeniu.
Brak wzmocnienia wylewki
Wszelkie miejsca, w których podłoga będzie ulegała większym obciążeniom (np. pod wanną) należy zastosować dodatkowe wzmocnienia wylewki. Używa się do tego siatki z prętów stalowych, której parametry powinny być dostosowane do przyszłego obciążenia. Zbrojenie powinno obejmować cały kluczowy obszar i pół metra wokół niego.
Niesprawdzenie szczelności
Aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo, należy kilkukrotnie rozpalić w kotle. W pierwszych dwóch krokach nie wolno doprowadzić do pełnego jego rozgrzania – służą one zniwelowaniu naprężeń materiałów. Za trzecim razem należy rozpalić na pełną moc i zweryfikować szczelność instalacji.