Jak podzielić pokój?
Dzieląc pokoje, możemy lepiej wykorzystać przestrzeń domu lub mieszkania, zyskać poczucie intymności, a nawet zażegnać spory między dziećmi. Metod podziału pomieszczenia jest wiele i niekoniecznie oznaczają one zaawansowane roboty budowlane. Dowiedz się, jakie rozwiązania masz do wyboru oraz co wiąże się z każdym z nich.
Kiedy dzielić pokój?
Do podziału pokoju może skłonić nas np. sytuacja, gdy dzieci dzielą go ze sobą i potrzebują swojego kąta. Zdarza się także, że chcemy oddzielić przestrzeń do pracy od sypialni, tworząc mały gabinet. W przypadku kuchni otwartych na salon również warto zastanowić się nad wyznaczeniem strefy przygotowywania posiłków i odróżnieniem jej od strefy przyjmowania gości bądź wypoczynku.
Miejscem, które szczególnie warto podzielić, jest poddasze. Możemy wygospodarować tam osobne pokoje do pracy czy rekreacji. Jeśli natomiast mamy dużą łazienkę, ciekawym rozwiązaniem może być odseparowanie toalety od prysznica, co daje lepsze poczucie intymności.
Wyodrębnienie osobnej przestrzeni w mieszkaniu lub domu może znacznie poprawić jego funkcjonalność. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, szczególnie jeśli któremuś z domowników brakuje prywatnej przestrzeni lub istnieje potrzeba oddzielenia w pomieszczeniu stref o różnych funkcjach. A zatem, jak podzielić pokój?
Najprostszy podział – płyty gipsowo-kartonowe
Pierwszym, co przychodzi nam do głowy na hasło “podział pokoju”, to wybudowanie ściany. Jak napiszemy dalej, nie jest to jedyna możliwość, ale bez wątpienia takie rozwiązanie realnie da nam w mieszkaniu jeszcze jeden pokój. Trzeba pamiętać, że wiążę się to oczywiście z wykonaniem robót budowlanych, a więc i chwilą nieporządku w domu. Zaletą takiego „twardego” podziału jest to, że nowe pokoje będą od siebie odizolowane także akustycznie, czego nie osiągniemy bez budowy ściany.
Zastanawiając się, czym i jak podzielić pokój, warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę opcje ekonomiczne i popularne. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest budowa ścianki gipsowo-kartonowej. Jej elementy składają się z płyt, które osadza się na aluminiowych lub metalowych stelażach. Cała konstrukcja jest cienka i lekka, dzięki czemu nie stracimy zbyt wiele cennej przestrzeni. Dla zapewnienia wspomnianej izolacji akustycznej, pomiędzy dwiema ściankami z płyt gipsowo-kartonowych umieszcza się wełnę mineralną.
Jeśli zdecydujemy się na instalację ścianki gipsowo-kartonowej w łazience, musimy pamiętać, by była odporna na wilgoć. Stosuje się wtedy specjalne, impregnowane płyty oraz używa dodatkowych materiałów szczelniających. Jeżeli chcemy ściankę dodatkowo pokryć glazurą, trzeba zadbać, aby była odpowiednio gruba. Do powieszenia na niej elementów armatury i ceramiki (jak np. bidetu), trzeba użyć odpowiednich stelaży.
Atrakcyjną alternatywą dla ścian gipsowo-kartonowych na stelażach metalowych jest umieszczenie płyt między konstrukcją drewnianą. Budowanie szkieletu jest w tym wypadku podobne jak w przypadku metalu, ale używa się krawędziaków drewnianych. Podstawą całej konstrukcji są słupki, pomiędzy którymi przestrzeń można wypełnić płytami tak, by drewno pozostawało widoczne. Tworzy to atrakcyjny wizualnie efekt belek wkomponowanych w gładką ścianę. Taka konstrukcja będzie świetnie wyglądała np. na poddaszu.
A może cegła, pustak lub beton?
Jeżeli lubimy naprawdę solidne rozwiązania, możemy się pokusić o budowę murowanej ściany działowej. Najczęściej wykonuje się ją z cegły. Taka ściana ma na tyle trwałą konstrukcję, że możemy powiesić na niej co tylko zechcemy, inaczej niż na ścianie gipsowo-kartonowej. Będzie ona niestety gorzej izolować akustycznie, ponieważ jest pozbawiona warstwy wełny mineralnej.
Zamiast cegły działowej możemy użyć klinkierowej. Tej nie ma potrzeby wykańczać, ponieważ sama w sobie wygląda bardzo estetycznie. Mamy ponadto do wyboru różne wzory tego materiału, dzięki czemu możemy nie tylko przedzielić pokój, ale i nadać wnętrzu zupełnie nowego charakteru.
Aby zbudować solidną konstrukcję, ale też uzyskać dobrą izolację cieplną i akustyczną, warto użyć pustaków. Murowanie takiej ściany jest jednak czasochłonne i trzeba pamiętać, że nie każdy strop wytrzyma jej ciężar. Niezbędne jest zbadanie jego nośności przed rozpoczęciem prac.
Znacznie prostsze będzie postawienie ściany z betonu komórkowego. Nie muruje się jej, ale używa specjalnego rodzaju kleju. Ponadto materiał ten doskonale izoluje termicznie i akustycznie.
Bardzo interesującym pomysłem jest budowa ściany ze szkła. Może być ono nieprzejrzyste, by wyraźnie podzielić pomieszczenie. Jest to atrakcyjne rozwiązanie do oddzielenia kuchni czy zbudowania przegrody w łazience. Ciekawie wyglądają też luksfery, które ponownie stają się modne. One również świetnie będą wyglądały w łazience.
Nie tylko ściany dzielą
Podziału pomieszczenia możemy dokonać także mniej „radykalnymi” metodami. Nie zyskamy wtedy co prawda osobnego pokoju, ale równie skutecznie wyznaczymy strefy dla różnych aktywności.
Prostą i szybką alternatywą dla ściany działowej jest odpowiednio wysoki regał. Zapełniony książkami lub innymi przedmiotami może wydzielić prywatną przestrzeń każdego z rodzeństwa lub miejsce pracy od strefy na sen. Możemy również postawić mniejszy kredens wyznaczający granicę między przestrzeniami pomieszczenia.
Świetnym i bardzo gustownym rozwiązaniem są parawany. Znaleźć można bardzo wiele wzorów nadruków na płótnie – od artystycznych zdjęć, przez kolorowe abstrakcje, po delikatne motywy kwiatowe. Najbardziej uniwersalne będą neutralne parawany drewniane podzielone na segmenty. Zdarzają się też propozycje wyjątkowo wyrafinowane, skonstruowane z wycinanej w fantazyjne wzory płyty. Kolejną zaletą parawanu jest to, że można go dowolnie przemieszczać, a także składać, gdy chcemy na powrót uzyskać otwartą przestrzeń.
Innym bardzo prostym sposobem na podział pokoju są zasłony. Dodadzą one wnętrzu wizualnego ciepła i dobrze sprawdzą się np. w sypialni do oddzielenia przestrzeni przeznaczonej na sen od kącika do pracy.
Rozwiązaniem znanym z japońskiej architektury wnętrz są drzwi przesuwne. Mogą być one wykonane z przepuszczającego światło materiału i dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z szerokim przejściem między częściami pokoju. Dzięki nim zaoszczędzimy przestrzeń potrzebną na otwieranie się skrzydeł tradycyjnych drzwi.
Popularnym sposobem na oddzielenie aneksu kuchennego od salonu jest instalacja barku. Pod blatem mieścić się mogą szafki czy szuflady, a przy barku można usiąść, zjeść posiłek, napić się kawy. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem na oddzielenie tych pomieszczeń będzie budowa wyspy kuchennej, na której umieścimy np. płytę grzejną. Wtedy jednak musimy się liczyć z koniecznością montażu okapu.
Jak podzielić pokój z jednym oknem? Co z drzwiami?
Niestety przy podziale pokoju możemy natrafić na problemy trudne do rozwikłania. Jeżeli zależy nam na podziale pokoju z jednym oknem, wykluczone jest, by tylko jedno pomieszczenie miało dostęp do światła. W takiej sytuacji można wykorzystać luksfery, za którymi będzie mieścić się np. łóżko. Wtedy jednak nadal będzie brakowało w tej części naturalnego światła. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się budowa niepełnej ścianki lub postawienie niewysokiego mebla, ewentualnie przejrzystego parawanu.
A co jeśli każda część pokoju ma własne okno, ale do pomieszczenia prowadzą jedne drzwi? Gdy jest ono wystarczająco duże, można wybudować mały przedsionek, umożliwiający instalację osobnych wejść do pokojów. W innym przypadku, jeśli to w ogóle możliwe, czekają nas poważniejsze roboty budowlane, aby wykuć w ścianie miejsce na osobne wejście. Najczęściej jednak jeden z pokojów musi pełnić funkcję przechodniego.
Dziel i urządzaj
Możliwości podziału pokoju jest bardzo wiele, a ich wybór zależy od celu, jaki nam przyświeca. Jeśli chcemy stworzyć w pełni samodzielne pomieszczenia, zdecydujmy się na ścianę. Gdy zależy nam tylko na oddzieleniu różnych stref mieszkania czy domu, dobrze sprawdzą się mniej „inwazyjne” rozwiązania. Niezależnie od skali przekształceń wnętrza, nasze zabiegi mogą skutkować większym poczuciem intymności domowników lub po prostu racjonalizacją wykorzystania przestrzeni.
Chcesz wyremontować pokój? Potrzebujesz fachowca?
Na Fixly nie musisz szukać – dodaj zapytanie w usłudze Remont pokoju, a zainteresowani wykonawcy sami się z Tobą skontaktują. Zanim wybierzesz fachowca możesz sprawdzić opinie od wcześniejszych klientów!