Dosiewanie trawy – co powinniśmy o tym wiedzieć?
Dosiewanie trawy jest sposobem na jego zagęszczenie, gdy pojawią się ubytki. Ten zabieg pielęgnacyjny korzystnie wpływa również na jej wygląd, który zyskuje soczystą zieleń. Dowiedz się, kiedy najlepiej dosiewać trawę i po co w ogóle to robić. Jakie metody wykorzystać, aby murawa cieszyła oko i była w nienagannym stanie?
Po co i kiedy dosiewać trawę?
Dosiewanie trawy ma największy sens, gdy pojawiają się widoczne i mało estetyczne ubytki. Na wygląd zielonego dywanu w przydomowym ogrodzie mają wpływ różnego rodzaju czynniki:
- szkodniki,
- susza,
- wymarzanie trawy zimą,
- bakterie i grzyby powodujące choroby,
- ulewny deszcz,
- chwasty,
- wydeptanie trawy,
- zbyt mocne wykaszanie trawy.
Wtedy też powstają dziury i nierówności na murawie. Ponadto taka trawa może więdnąć oraz robić się żółta. Sposobem na owe problemy jest dosiewanie trawy. Zabieg ten warto regularnie wykonywać. Dzięki niemu trawa ponownie będzie gęsta i zyska soczystą zieleń.
Kiedy dosiewać trawę?
Trawę można dosiewać systematycznie, aby na bieżąco eliminować ubytki lub wtedy, gdy pielęgnujemy ją po zimie. Dosiewanie trawy można wykonywać latem, jesienią, ale przede wszystkim wczesną wiosną. Wtedy też po zimie trzeba wykonać szereg zabiegów – zwłaszcza mroźnej. Odpowiednie przygotowanie gleby oraz pielęgnacja trawnika to czynniki, które będą gwarantowały bujny wzrost murawy.
Dosiewanie trawy na wiosnę
Najodpowiedniejszym momentem na dosiewanie trawy jest wczesna wiosna (czyli w połowie lub pod koniec marca). Po zimie najlepiej widać puste miejsca, w których trwa obumarła pozostawiając ubytki. Część źdźbeł nie przetrwała zimy, dlatego też najwłaściwszym jest dosianie trawy właśnie w tym czasie. Wtedy też późną wiosną i latem będzie można cieszyć się bujniejszą oraz gęstszą murawą. Po pierwsze trzeba obadać stan trawnika, a przede wszystkim zobaczyć, czy nie pojawiła się na nim pleśń śniegowa. To biały nalot, który może poważnie zaszkodzić wzrostowi trawy. Dlatego też trzeba ją usunąć.
Następnie cały trawnik oczyszczamy przy pomocy tak zwanych miotło-grabi, które świetnie zbierają starą murawę. Przy tym dobrze podniosą pozostałe źdźbła. Warto również przeprowadzić aerację, czyli napowietrzenie. Wykonuje się ją specjalnymi maszynami poprzez delikatne nakłuwanie podłoża. Można ją przeprowadzić również widłami.
Ważnym zabiegiem jest także wertykulacja, która pozbywa się filcu z trawy, czyli zbitej starej murawy. Usunięcie jej pozwala na swobodny wzrost ziaren. Wertykulacja pobudza trawę do intensywnego rozrostu oraz zielenienia, a także pomaga pozbyć się mchu, świetnie spulchnia glebę i eliminuje możliwość pojawienia się grzybów.
Dosiewanie trawy jesienią
Pielęgnacja murawy w tym okresie jest jak najbardziej wskazana. Wtedy dość mocno widać powakacyjny wpływ słońca na trawę. W celach pielęgnacyjnych używamy szerokich grabi z długimi zębami, aby pozbyć się starej i wysuszonej darniny. Ponadto zabieg ten nieco poruszy ziemię, dzięki czemu będzie ona spulchniona i nierówna. Będzie to sprzyjać kiełkowaniu ziaren.
Na tak przygotowane podłoże można już rozsypać ziarna trawy. Dość gęsto sypiemy je na glebę. Następnie tymi samymi grabiami lekko „przeczesujemy” podłoże, aby ziarna przykryć ziemią i je z nią zmieszać. Potem wystarczy podlać dosiany trawnik.
Dosiewanie trawy latem
Takie dosiewanie można wykonywać systematycznie, gdy zauważymy, że słońce wypaliło murawę. Wtedy też należy usunąć suchą trawę, spulchnić glebę odpowiednimi grabiami i gęsto siać ziarna. Następnie trawnik należy podlać. Odpowiednie nawadnianie jest ważne zwłaszcza w pierwszym okresie wzrostu. Miejsca, w którym trawa została zasiana, warto dodatkowo zabezpieczyć przed przypadkowym zadeptaniem.
Jak dosiewać trawę?
Ważne jest nie tylko, to kiedy, ale również jak dosiewać trawę. Inne sposoby są na dosiewanie trawy do starego trawnika niż do nowego. Również przeprowadzanie takiej czynności po wertykulacji trzeba właściwie wykonać.
Dosiewanie trawy do starego trawnika
Tutaj należy postępować jak w wyżej wymienionych sposobach, czyli najlepiej wykonywać dosiewanie wczesną wiosną. Dokładnie usunąć starą murawę, która ponadto mogłaby już być zaatakowana przez pleśń czy inne choroby.
W przypadku dosiewania trawy do starej murawy można zastosować trawę samozagęszczającą.
Dosiewanie trawy na młodym trawniku
Zakładanie nowego trawnika wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania gleby i wyrównania terenu. Warto przekopać teren i go wygładzić przed zasianiem ziaren. Tutaj nie wykonujemy wertykulacji. Tę czynność przeprowadzamy dopiero po dwóch latach.
Mimo tych zabiegów nie wszystkie ziarna muszą wykiełkować i po pewnym czasie może być niezbędne dosiewanie trawy. Dosiać trawę należy po kilku tygodniach od pierwszego momentu rozsypania ziaren. Jeśli taką czynność przeprowadzamy latem, to należy pamiętać, aby odpowiednio mocno nawadniać ogród. Wtedy też zapobiegamy wysuszaniu się trawy i powstawaniu ubytków. Woda jest również ważna w czasie wzrostu dosianej murawy.
Dosiewanie trawy po wertykulacji
Wertykulacja trawnika to zabieg, który polega na pionowym nacinaniu darni. Dość mocno wnikając w podłoże. Dzięki temu usuwa się zbite części tak zwanego filcu, czyli starej i martwej warstwy trawy. Dzięki temu gleba zostaje spulchniona, a przy tym pozbywamy się grzybów i innych bakterii chorobotwórczych.
Ponadto wertykulacja trawnika ułatwia przenikanie światła, wody oraz tlenu, co ma znaczenie dla wzrostu trawy. Dzięki temu trawa rośnie bujna i zielona.
Jak prawidłowo dosiewać trawę po zabiegu wertykulacji? Przede wszystkim przeprowadza się ją wczesną wiosną. Nie jest to obowiązkowa czynność poprawiająca wygląd trawnika, ale zdecydowanie warto ją wykonać. Po dokonaniu wertykulacji należy dokładnie oczyszczać trawnik ze wszystkich suchych pozostałości po murawie i tzw. filcu. Najlepiej dokonać tego odpowiednimi grabiami. Następnie należy dosiewać trawę w miejscach, w których widać wyraźne ubytki. Na koniec warto całość posypać jasnym piaskiem z nawozem, aby lepiej izolować nasiona trawy oraz je wzmocnić.